‚Nesvítilo se tam.‘ Policie chytila zloděje, který se vloupal do domu masového střelce z fakulty

Policie po čtyřměsíčním pátrání dopadla muže podezřelého z vloupání do domu v Hostouni na Kladensku, kde bydlel střelec z pražské filozofické fakulty a Klánovického lesa. Zadržen byl při silniční kontrole, během výslechu se k činu přiznal, jak pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál řekla středočeská policejní mluvčí Michaela Richterová. Muž v obci vykradl na přelomu roku celkem dva domy, vybral si je podle svých slov náhodně, protože se v nich nesvítilo.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní zásah v Hostouni na Kladensku, kde měl pachatel zabít svého otce a poté odjet do Prahy, kde střílel na Filozofické fakultě

Policejní zásah v Hostouni na Kladensku, kde měl pachatel zabít svého otce a poté odjet do Prahy, kde střílel na Filozofické fakultě | Zdroj: Profimedia

„Kladenští kriminalisté, kteří se zabývají majetkovou trestnou činností, objasnili vloupání do dvou rodinných domů v Hostouni, k nimž došlo v závěru roku 2023 a na počátku letošního roku,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz a Radiožurnál mluvčí středočeských kriminalistů Michaela Richterová. Jedním z nich byl i rodinný dům, kde žil student filozofické fakulty se svým otcem, kterého přímo tam zastřelil.

Nehodu pochopíte hlavou. Tohle ne, říká mluvčí pražských záchranářů o střelbě na filozofické fakultě

Číst článek

Na těchto případech vloupání policisté podle Richterové stejně jako na ostatních intenzivně pracovali, aby se dostali k pachateli. „Doslova mravenčí prací na základě ohledání místa, získaných důkazů a celkového prověřování se kriminalistům podařilo vytipovat podezřelou osobu,“ pokračovala policejní mluvčí.

Jednapadesátiletého muže, kterého měli vyšetřovatelé v hledáčku, nakonec zadržela pražská hlídka během silniční kontroly a předala ho pak dál k řešení do Kladna. „Po jeho výslechu vyšetřovatelka proti muži zahájila trestní stíhání a obvinila ho ze spáchání dvou trestných činů, a to z porušování domovní svobody a krádeže,“ upřesnila Richterová.

Obviněný muž je nyní na svobodě, na trest si tak počká mimo zdi vazební cely. Pokud dojde na pravomocné odsouzení, mohl by si jít podle Richterové sednout za mříže na jeden rok až pět let.

Přiznání viny

Dopadený zloděj se navíc během výslechu k vloupáním přiznal. „A uvedl, že si domy vybral zcela náhodně, jelikož se v nich nesvítilo, a z toho odvodil, že se v nich nikdo nenachází,“ doplnila policejní mluvčí Richterová. Co přesně si muž z domů odnesl a v jaké hodnotě, policie vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nechce konkretizovat.

Ředitel FBI: Pomáháme s vyšetřováním střelby na filozofické fakultě, vztahy s Českem máme úzké

Číst článek

Středočeská policie původně letos v lednu informovala o tom, že na konci roku 2023 přijala oznámení o dvou případech vloupání do rodinných domů v Hostouni. Jedno mělo být dokonané, druhé ve stadiu pokusu. Loupeže se měly odehrát 25. a 29. prosince, tedy několik dní po masové střelbě.

Policie tehdy kvůli krádežím posílila v obci dohled a monitoring policejních hlídek. Současně zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů narušení domovní svobody a krádeže, jak v lednu napsal server iDnes.cz.

Policie okolnosti prosincové střelby a motivaci pachatele, který nakonec spáchal sebevraždu, nadále vyšetřuje. Stejně tak se tragédií zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů, která zjišťuje, zda policisté během zásahu v den události nepochybili. Výsledky by mohly být známy během května, není však dán žádný závazný termín, jak redakci upozornila mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Postup policistů zkoumala také vnitřní kontrola Policejního prezidia. V lednu ve své zprávě uvedla, že policisté při zásahu i při předchozím pátrání po podezřelém postupovali správně, lepší měla být ale krizová komunikace se zástupci školy. Při pátrání po studentovi kvůli jeho možným sebevražedným úmyslům neinformovali vedení fakulty, ale jen přítomné zaměstnance školy.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme