Policie svými údaji o počtu odposlechů mátla veřejnost

Policie přiznala, že mátla veřejnost, když sdělovala počty lidí, kterým byl odposloucháván telefon. Prezident Václav Klaus a opoziční ODS nedávno kritizovali přístup policie k odposlechům a především jejich vysoký počet. Ochránci zákona proto na Klausův popud vypracovali analýzu. Policejní šéf Jiří Kolář dnes při zveřejňování jejich výsledků připustil, že policie poskytovala výrazně nadhodnocené údaje. Uváděla totiž počet odposlouchávaných telefonních stanic, nikoli skutečný počet odposlouchávaných osob.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kolář

Jiří Kolář | Foto: Michal Kamaryt

Policejní prezident Jiří Kolář dnes přiznal, že policie mátla veřejnost, když uváděla čísla o odposlouchávaných telefonech. Zveřejňovala totiž čísla v drtivé většině mobilních telefonů, ale opomněla sdělit, kolik z nich patří například jediné osobě.

Například v loňském roce tak policie odposlechla téměř 7 500 čísel, avšak jen necelých 4 500 jejich uživatelů.

Policejní prezident k tomu říká: "Právě proto jsme ten materiál zpracovali, abychom s novým pohledem, ale už s fakty, byli schopni tu záležitost posoudit."

Parlamentní opozice delší dobu kritizuje nárůst počtu odposlechů, policie však dnes také uvedla, že například třetinu záznamů telefonních hovorů jako důkaz nevyužije, a proto znehodnotí.

Ministr vnitra František Bublan dnes také připustil, že by se osoby odposlouchávané policií bezdůvodně mohly o tomto zásahu do soukromí dozvědět: "Osobně bych se tomu nebránil, zejména u skončených kauz."

Kritika opozice ovšem nepřestává ani poté, co ochránci zákona přiznali nepřesnost údajů, které dříve zveřejnili. Vyplývá to z reakce poslance ODS Tomáše Kladívka. "Pokračuje ten trend posledních tří let, kdy se policie vždycky vymlouvala, že jenom díky zločinnosti se počet odposlechů zvyšuje, a teď je vidět, že v těch výkazech mají veliký nepořádek. Jsem z toho docela vyděšen, protože si říkám, co ještě nás čeká."

Policisté přezkoumali celkem 250 000 spisů na žádost prezidenta Václava Klause. Zjistili, že nejvíce žádostí o odposlechy, a to 60 %, pocházelo od krajských a okresních policejních správ. Následují Útvar pro odhalování organizovaného zločinu s 25 % a Národní protidrogová centrála s 11 %.

Milan Kopp, Marika Táborská, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme