Policie táhne do boje proti dronům, za vývoj "antidrona" zaplatí 58 milionů

Čeští policisté plánují v budoucnu nakoupit antidrony. Ministerstvo vnitra kvůli těmto prostředkům, které mají bojovat proti dronům, vypsalo veřejnou zakázku za padesát osm milionů korun. Informoval o tom server Ekonomický deník.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dron Flydeo, který používá pardubická policie

Dron Flydeo, který používá pardubická policie | Foto: Pardubický kraj

Zakázka je zadaná na vývoj a otestování zařízení, které by mělo detekovat, rušit a případně i likvidovat nebezpečné bezpilotní prostředky. V tomto případě drony.

Týkalo by se to zejména těch strojů, které nejsou registrované Úřadem pro civilní letectví. Takzvané "antidrony" by měla v budoucnu využívat třeba policie, vězeňská služba, hasiči nebo i armáda.

Cílem programu je zvýšit bezpečnost. Podobné zařízení zatím policisté nemají, ale ocenili by ho.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zařízení by mělo detekovat, rušit a případně i likvidovat nebezpečné bezpilotní prostředky.

Používání dronů je na některých místech zakázané. Proto by policisté takovou pravomoc mít měli. Souhlasí s tím i Jakub Karas ze společnosti, která se zabývá právě využíváním dronů.

„Může to mít jak účely špionážní, tak i bezpečnostní. Dron se může dostat na místa s vysokým provozem, ale i tam, kam se běžný člověk obvykle nepodívá,“ vysvětluje Karas.

Dodal, že také není jasné, co všechno se na dron dá přimontovat a co takové zařízení vůbec unese. Pokud k tomu pilot nemá povolení, neměl by s dronem létat třeba nad sousedův pozemek a fotit ho.

Britské drony pomáhají pašerákům i pedofilům

Číst článek

Od začátku roku dostalo pokutu už patnáct pilotů. Buď létali bez oprávnění nebo nedodrželi povolené limity. Viníkům hrozí pokuty v minimální výši až padesáti tisíc korun.

Oprávnění k létání s tímto bezpilotním letounem potřebuje i ten, kdo ho chce využívat ke komerčním účelům. Piloti dronů musí také dodržovat letecké předpisy. Drony nesmí k letištím, nad lidi nebo třeba na Pražský hrad, kde je bezletová zóna.

Dron - příklady možného využití | Foto: Český rozhlas

Eliška Malínská, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme