Policie táhne do boje proti dronům, za vývoj "antidrona" zaplatí 58 milionů

Čeští policisté plánují v budoucnu nakoupit antidrony. Ministerstvo vnitra kvůli těmto prostředkům, které mají bojovat proti dronům, vypsalo veřejnou zakázku za padesát osm milionů korun. Informoval o tom server Ekonomický deník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dron Flydeo, který používá pardubická policie | Foto: Pardubický kraj

Zakázka je zadaná na vývoj a otestování zařízení, které by mělo detekovat, rušit a případně i likvidovat nebezpečné bezpilotní prostředky. V tomto případě drony.

Týkalo by se to zejména těch strojů, které nejsou registrované Úřadem pro civilní letectví. Takzvané "antidrony" by měla v budoucnu využívat třeba policie, vězeňská služba, hasiči nebo i armáda.

Cílem programu je zvýšit bezpečnost. Podobné zařízení zatím policisté nemají, ale ocenili by ho.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zařízení by mělo detekovat, rušit a případně i likvidovat nebezpečné bezpilotní prostředky.

Používání dronů je na některých místech zakázané. Proto by policisté takovou pravomoc mít měli. Souhlasí s tím i Jakub Karas ze společnosti, která se zabývá právě využíváním dronů.

„Může to mít jak účely špionážní, tak i bezpečnostní. Dron se může dostat na místa s vysokým provozem, ale i tam, kam se běžný člověk obvykle nepodívá,“ vysvětluje Karas.

Dodal, že také není jasné, co všechno se na dron dá přimontovat a co takové zařízení vůbec unese. Pokud k tomu pilot nemá povolení, neměl by s dronem létat třeba nad sousedův pozemek a fotit ho.

Britské drony pomáhají pašerákům i pedofilům

Číst článek

Od začátku roku dostalo pokutu už patnáct pilotů. Buď létali bez oprávnění nebo nedodrželi povolené limity. Viníkům hrozí pokuty v minimální výši až padesáti tisíc korun.

Oprávnění k létání s tímto bezpilotním letounem potřebuje i ten, kdo ho chce využívat ke komerčním účelům. Piloti dronů musí také dodržovat letecké předpisy. Drony nesmí k letištím, nad lidi nebo třeba na Pražský hrad, kde je bezletová zóna.

Dron - příklady možného využití | Foto: Český rozhlas

Eliška Malínská, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme