Policie tají informaci, kteří její zaměstnanci pracovali pro totalitní StB

Vedení policie odmítlo zveřejnit seznam svých zaměstnanců, kteří v minulosti pracovali pro komunistickou Státní bezpečnost. Jde prý o citlivé osobní údaje, které musí chránit. Právníci ale upozorňují, že tento argument před soudem už několikrát neobstál. Instituce pak musely jména lidí, kteří si zadali s totalitním režimem, zveřejnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší sídlo StB v pražské Bartolomějské ulici, tzv. kachlíkárna | Foto: ŠJů, Wikimedia Commons

Seznam příslušníků někdejší totalitní tajné policie zatím neúspěšně požaduje spolupracovník Českého rozhlasu Jan Cibulka.

„StB byla politická policie, organizovala perzekuce nepohodlných osob. Příslušníci či agenti StB často páchali i v té době nelegální věci, mučili lidi, vydírali je. A myslím si, že je v zásadě nezbytné, aby veřejnost měla možnost nějakým způsobem zkoumat, jak moc se policie očistila,“ říká Cibulka.

'Soukromí policistů'

Žádost podal podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Vedení policie ji ale zamítlo. V tomto případě podle ní převážil zájem chránit soukromí policistů.

„Zveřejnění takového seznamu by bylo nesporně způsobilé nejen významně zasáhnout do soukromí osob v seznamu uvedených, ale také ohrozit plnění úkolů útvarů Policie České republiky, v nichž jsou tyto osoby aktuálně zařazeny,“ stojí v úředním rozhodnutí.

Podle právníka Františka Korbela ale ochrana osobních údajů není vždy dostatečným důvodem k odepření podobných informací.

„V případě sporu bude soud posuzovat nejenom znění zákonů, ale bude také vážit zájmy. To znamená, bude zvažovat, nakolik je legitimní a nakolik je věcně odůvodněno poskytnutí, nebo naopak ochrana takových informací,“ upozorňuje Korbel a doplňuje:

„Já bych obecně řekl, že zde převažuje veřejný zájem na poskytnutí takové informace.“

Novinář Jan Cibulka se proti rozhodnutí policie odvolal k ministerstvu vnitra. To zatím nerozhodlo.

Antonín Viktora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme