Policie tají informaci, kteří její zaměstnanci pracovali pro totalitní StB
Vedení policie odmítlo zveřejnit seznam svých zaměstnanců, kteří v minulosti pracovali pro komunistickou Státní bezpečnost. Jde prý o citlivé osobní údaje, které musí chránit. Právníci ale upozorňují, že tento argument před soudem už několikrát neobstál. Instituce pak musely jména lidí, kteří si zadali s totalitním režimem, zveřejnit.
Seznam příslušníků někdejší totalitní tajné policie zatím neúspěšně požaduje spolupracovník Českého rozhlasu Jan Cibulka.
„StB byla politická policie, organizovala perzekuce nepohodlných osob. Příslušníci či agenti StB často páchali i v té době nelegální věci, mučili lidi, vydírali je. A myslím si, že je v zásadě nezbytné, aby veřejnost měla možnost nějakým způsobem zkoumat, jak moc se policie očistila,“ říká Cibulka.
'Soukromí policistů'
Žádost podal podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Vedení policie ji ale zamítlo. V tomto případě podle ní převážil zájem chránit soukromí policistů.
„Zveřejnění takového seznamu by bylo nesporně způsobilé nejen významně zasáhnout do soukromí osob v seznamu uvedených, ale také ohrozit plnění úkolů útvarů Policie České republiky, v nichž jsou tyto osoby aktuálně zařazeny,“ stojí v úředním rozhodnutí.
Podle právníka Františka Korbela ale ochrana osobních údajů není vždy dostatečným důvodem k odepření podobných informací.
„V případě sporu bude soud posuzovat nejenom znění zákonů, ale bude také vážit zájmy. To znamená, bude zvažovat, nakolik je legitimní a nakolik je věcně odůvodněno poskytnutí, nebo naopak ochrana takových informací,“ upozorňuje Korbel a doplňuje:
„Já bych obecně řekl, že zde převažuje veřejný zájem na poskytnutí takové informace.“
Novinář Jan Cibulka se proti rozhodnutí policie odvolal k ministerstvu vnitra. To zatím nerozhodlo.