Policie častěji hledá zbloudilé houbaře. Zachovejte chladnou hlavu a nechoďte dokola, radí

Houbaři začínají vyrážet do lesů hledat první letošní úlovky. Policisté je ale nabádají k opatrnosti. Přibývá totiž lidí, kteří se při houbaření v lese ztratí. Po bloudících pak často musejí pátrat policisté. Roste i počet případů, kdy přivolají vrtulník s termovizí.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Houby, houbaření, sbírání hub (ilustrační foto)

Houby, houbaření, sbírání hub (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Karlovarští policisté hledali v uplynulých dnech hned dva houbaře, kteří se z lesa nedokázali dostat zpět domů.

Na houby sofistikovaně s mobilem. Čeští vývojáři vytvořili aplikaci pro rozpoznání druhů

Číst článek

Pětadvacetiletá žena se ztratila minulý čtvrtek večer, když vyrazila sbírat houby na Boží Dar. Policisté ji nakonec našli po téměř sedmi hodinách díky služebnímu psovi. Byla sice vyčerpaná, ale nezraněná.

Další případ řešili policisté o čtyři dny později. Osmasedmdesátiletý muž na Sokolovsku také zabloudil v lese, měl ale u sebe mobilní telefon, kterým si přivolal pomoc. Policisté ho našli v pořádku.

Policisté, hasiči, záchranáři a vrtulník s termovizí

„Vzhledem k právě probíhající houbařské sezoně se policisté s případy ztracených houbařů setkávají čím dál častěji,“ řekla pro Lidové noviny mluvčí karlovarské policie Zuzana Týřová. Do pátrací akce pak podle ní musejí být povoláni policisté, hasiči, záchranáři a výjimkou není ani vrtulník s termovizí.

Čerstvé zkušenosti se ztracenými houbaři ovšem nemají podle deníku jen na západě Čech. V posledních týdnech a měsících po nich pátrali také v Ústeckém kraji, na Vysočině nebo v pardubickém regionu. Čtyři případy eviduje i středočeský bezpečnostní sbor.

Vezměte si s sebou nabitý mobil, radí policisté

Nadšence s košíky proto policisté nabádají, aby s sebou do lesa například vždy nosili plně nabitý mobilní telefon. „Třebaže mobil starší lidé neumějí ovládat, může je zachránit to, že je zapnutý. Policie ho totiž dokáže zaměřit," podotkla Týřová.

Lidé by také při výpravách za houbařskými úlovky měli zvážit své schopnosti a zdravotní stav a chodit jen na místa, kde to znají. Pokud jdou navíc sami, je dobré vždy někoho o svých plánech informovat. Vhodné je také vzít si s sebou svačinu a pití, případně potřebné léky.

Pro lepší orientaci v terénu je dobré všímat si výraznějších objektů, houbař by měl sledovat cestu, kudy jde. „Pokud už zabloudíte, zachovejte chladnou hlavu. Nechoďte dokola ani chaoticky neměňte směr. Držte se při hledání cesty jednoho směru, orientujte se podle nějakého bodu v přírodě," uvedla Týřová.

Pokud se houbaři samotnému nedaří zorientovat, měl by co nejdříve zavolat o pomoc, ať už rodině, nebo na tísňovou linku.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme