V kauze Nagyová padlo obvinění pro křivou výpověď. Nečas podle soudů nevypovídal pravdu, aby chránil manželku
Policie obvinila bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) z křivé výpovědi v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Informoval o tom v pondělí server Aktuálně.cz. Bývalý předseda vlády v případu svědčil ve prospěch své manželky Jany (dříve Nagyové), která v roce 2012 nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší manželky Radky. Nečasovi hrozí v případě odsouzení až tříletý trest vězení.
Kriminalisté začali v srpnu prověřovat, zda se bývalý premiér nedopustil trestného činu. Nyní podle serveru Aktuálně.cz nashromáždili dostatek důkazů k zahájení stíhání. Podnět policii podali olomoučtí vrchní státní zástupci, kteří Nečasovou v kauze Vojenského zpravodajství obžalovali.
Svědčil expremiér Nečas u soudu křivě? Policie to prověří na základě podnětu státního zastupitelství
Číst článek
„Trestně stíhána je jedna osoba pro přečin křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, kterého se měla dopustit dvěma svědeckými výpověďmi, které učinila u Obvodního soudu pro Prahu 1 v trestní věci, která se týkala zneužití Vojenského zpravodajství,“ sdělil Radiožurnálu šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.
„Při posuzování trestní odpovědnosti pro uvedený přečin se vychází z obsahu výpovědi té konkrétní osoby (Nečase, pozn. red.) v korelaci s ostatními důkazy, které byly provedeny u soudu v původní věci (zneužití Vojenského zpravodajství, pozn. red.). Poté je potřeba vyhodnotit zda, se jednalo o výpověď nepravdivou, či nikoliv, a zda měla podstatný význam pro rozhodnutí,“ vysvětlil Lelek.
O křivé výpovědi mluvila již při vyhlašování prvoinstančního rozsudku soudkyně Pavla Hájková, když ženu uznala vinnou. Řekla, že Nečas jako svědek nemluvil pravdu, čímž se snažil prospět své manželce.
Změna výpovědi
Rozsudky obvodního i městského soudu upozorňují, že Nečas nevypovídal pravdu, aby svoji někdejší milenku a současnou manželku ochránil.
Bývalý premiér totiž těsně po zásahu policie na Úřadu vlády před televizními kamerami řekl, že o sledování své tehdejší manželky Radky zpravodajci nikdy nerozhodl ani o něm nebyl informován, a že pokud se to opravdu stalo, považuje to za zásadní pochybení. Před soudem nicméně otočil a vypověděl, že sledování si sám objednal. Důvodem bylo prověřit, zda jeho manželce a rodině nehrozí nebezpečí v souvislosti se zakázkou na stíhačky Gripen.
Důstojníci se nechali najmout na dosažení ‚intimních cílů‘ Nečasové. Nebýt jí, zůstali bezúhonní, píše soud
Číst článek
S druhou verzí ovšem neuspěl. „Jde o zcela nevěrohodné a účelové prohlášení, učiněné ve snaze pomoci své manželce – obžalované – vyhnout se odsouzení,“ rozcupoval Nečasovu druhou verzi událostí pravomocný rozsudek Městského soudu v Praze. Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 zase expremiérovu výpověď hodnotí následovně: „Motivací, proč se svědek Nečas rozhodl i přes zákonné poučení o možných následcích křivé výpovědi vypovídat nepravdu, je snaha prospět obžalované Nečasové.“
Nečasová, která dříve vedla premiérův kabinet, dostala za zneužití zpravodajců tříletou podmínku a desetiletý, tedy maximální zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. Nečas soudnímu senátu tvrdil, že se na zpravodajce obrátil sám, protože se obával o bezpečnost své rodiny.