Policie ukončila vyšetřování údajného tunelování MUS, stíhá 7 lidí

Policisté uzavřeli vyšetřování kauzy Mostecké uhelné společnosti (MUS). Stíhají sedm lidí, kteří údajně společnost tunelovali a podvodně ji ovládali. Skupina by podle České televize měla být obžalována asi v polovině roku. Spis ke kauze Mostecké uhelné má sto tisíc stran, obvinění si teď budou celý dokument pročítat. Vyšetřování trvalo 12 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Ze strany policejního orgánu bylo ukončeno vyšetřování a nyní bude probíhat ze strany obviněných osob prostudování spisu. Počítáme s tím, že to bude trvat do zhruba poloviny letošního roku,“ řekl Českému rozhlasu mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Ibehej.

V případu se zodpovídají bývalí manažeři a vlastníci dolů Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus, v červnu 2012 byli obviněni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku.

Policie je podezřívá, že z Mostecké uhelné vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Policie je viní také z podvodu při privatizaci této firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun.

V kauze byl obviněn také miliardář Luboš Měkota, který však v roce 2013 zemřel. Někdejší šéfové Mostecké uhelné od počátku trestní stíhání odmítají.

Odsouzení bývalí manažeři Mostecké uhelné | Foto: Český rozhlas

Případem se zabývá také švýcarská justice. Soud v Bellinzoně na podzim roku 2013 za podvody a praní špinavých peněz potrestal muže nepodmíněnými tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Bývalí manažeři se proti verdiktu odvolali.

Vedle bývalých manažerů dolů jsou v kauze stíháni také exnáměstek ministra průmyslu Robert Sýkora za přijímání úplatku a zbrojař Pavel Musela z podplácení. Podle žalobce jejich stíhání souvisí s rozhodováním vlády o prodeji akcií MUS.

Policie v souvislosti s tímto případem už na konci roku 2012 obstavila podezřelým majetek a v jeho zabavování pokračovala i loni, kdy bylo zabaveno dalších několik set milionů korun od společnosti, která v případu figuruje. Obstaveny byly také dvě nemovitosti v centru Prahy, které patří firmě uhlobarona Antonína Koláčka.

Kauza Mostecká uhelná společnost (MUS) | Foto: Český rozhlas

ČTK, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme