Policie navrhla obžalovat 21 lidí. Podle vyšetřovatelů fingovali úrazy a podváděli s úrazovým pojištěním

Policie navrhla státnímu zástupci obžalovat 21 lidí, kteří se podle kriminalistů podíleli na rozsáhlých podvodech s úrazovým pojištěním. Od pojišťoven získávali peníze za fiktivní úrazy, staré neléčené úrazy nebo za účelově prodlužované doby léčení u skutečných úrazů. Škoda přesahuje 51 milionů korun, z čehož asi 38 milionů korun bylo vyplaceno, uvedla v tiskové zprávě mluvčí krajské policie Markéta Janovská.

Pardubice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlomenina, zlomená ruka (ilustrační foto)

Složitý organizovaný podvod začínal podle policie u pojišťovacích agentů či zprostředkovatelů. Ilustrační foto | Foto: sferrario1968 | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Mezi obviněnými jsou mimo jiné lékaři, rehabilitační pracovníci a pojišťovací agenti. Některým hrozí až deset let vězení.

Fingované nehody, ukradená auta, vloupání. Pojišťovny loni odhalily na 5700 podvodů

Číst článek

Složitý organizovaný podvod začínal podle policie u pojišťovacích agentů či zprostředkovatelů.

Po domluvě uzavírali s klienty smlouvy na úrazové pojištění na vysoké částky a pojistné sami platili. S pomocí osmi lékařů a dvou rehabilitačních pracovnic úrazy fingovali nebo zveličovali a uměle prodlužovali léčení, uvedla policie.

Vyšetřování ukončila po zhruba pěti letech. Podvody začaly v roce 2010, policie podvody zjistila v Liberci, Pardubickém, Středočeském a Ústeckém kraji a v Praze. Celkem bylo trestní stíhání zahájeno pro 297 pojistných událostí.

Obviněných bude přibývat

Obviněných spojených s tímto případem bude v budoucnu zřejmě více. „Osoby, které v této kauze vystupují jako svědci, tedy osoby ‚se zraněním‘ nyní vyšetřovatel takzvaně vyloučil ze spisu k samostatnému řízení a míra jejich odpovědnosti bude předmětem dalších prověřování,“ uvedla Janovská.

Kauza byla pro kriminalisty výjimečná svým rozsahem i délkou. Podle Janovské jen návrh podání obžaloby čítá 652 listů a jeden vyšetřovatel ho psal pět měsíců. Celý spisový materiál má 77 tisíc listů a na státní zastupitelství ho musí odvézt nákladní auto. Policie zadávala i zhruba 15 znaleckých posudků, například z oboru kybernetika, odvětví výpočetní techniky, kriminalistika nebo z oboru zdravotnictví – specializace na radiologii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme