Policie navrhla obžalovat 21 lidí. Podle vyšetřovatelů fingovali úrazy a podváděli s úrazovým pojištěním

Policie navrhla státnímu zástupci obžalovat 21 lidí, kteří se podle kriminalistů podíleli na rozsáhlých podvodech s úrazovým pojištěním. Od pojišťoven získávali peníze za fiktivní úrazy, staré neléčené úrazy nebo za účelově prodlužované doby léčení u skutečných úrazů. Škoda přesahuje 51 milionů korun, z čehož asi 38 milionů korun bylo vyplaceno, uvedla v tiskové zprávě mluvčí krajské policie Markéta Janovská.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Složitý organizovaný podvod začínal podle policie u pojišťovacích agentů či zprostředkovatelů. Ilustrační foto | Foto: sferrario1968 | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Mezi obviněnými jsou mimo jiné lékaři, rehabilitační pracovníci a pojišťovací agenti. Některým hrozí až deset let vězení.

Fingované nehody, ukradená auta, vloupání. Pojišťovny loni odhalily na 5700 podvodů

Číst článek

Složitý organizovaný podvod začínal podle policie u pojišťovacích agentů či zprostředkovatelů.

Po domluvě uzavírali s klienty smlouvy na úrazové pojištění na vysoké částky a pojistné sami platili. S pomocí osmi lékařů a dvou rehabilitačních pracovnic úrazy fingovali nebo zveličovali a uměle prodlužovali léčení, uvedla policie.

Vyšetřování ukončila po zhruba pěti letech. Podvody začaly v roce 2010, policie podvody zjistila v Liberci, Pardubickém, Středočeském a Ústeckém kraji a v Praze. Celkem bylo trestní stíhání zahájeno pro 297 pojistných událostí.

Obviněných bude přibývat

Obviněných spojených s tímto případem bude v budoucnu zřejmě více. „Osoby, které v této kauze vystupují jako svědci, tedy osoby ‚se zraněním‘ nyní vyšetřovatel takzvaně vyloučil ze spisu k samostatnému řízení a míra jejich odpovědnosti bude předmětem dalších prověřování,“ uvedla Janovská.

Kauza byla pro kriminalisty výjimečná svým rozsahem i délkou. Podle Janovské jen návrh podání obžaloby čítá 652 listů a jeden vyšetřovatel ho psal pět měsíců. Celý spisový materiál má 77 tisíc listů a na státní zastupitelství ho musí odvézt nákladní auto. Policie zadávala i zhruba 15 znaleckých posudků, například z oboru kybernetika, odvětví výpočetní techniky, kriminalistika nebo z oboru zdravotnictví – specializace na radiologii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme