Policie uvažuje o evidenci svých informátorů
Policejní informátoři budou možná evidováni v databázi. Dosud přitom jejich totožnost znal jen policista, který s nimi byl v kontaktu, a jeho nadřízený. Mladá fronta DNES dnes napsala, že databáze by měla být obdobou svazků spolupracovníků komunistické tajné služby StB. Pokud by ale údaje z centrální databáze unikly a dostaly se do nepravých rukou, hrozilo by spolupracovníkům policie obrovské nebezpečí.
Dosud znal totožnost informátorů jen policista, který s nimi byl v kontaktu, a jeho nadřízený. Podle náměstka Úřadu služby kriminální policie Ladislava Kadeřábka nemá tento návrh zatím konkrétní podobu. Náměstek se ale neobává, že by pak lidé kvůli možnému vyzrazení totožnosti odmítali s policisty spolupracovat. "Já tu obavu nesdílím, protože jestli se staví nějaká evidence, tak to nebude centrální evidence, ale jednotlivé evidence krajů, útvarů s celostátní působností."
Podle advokáta a bývalého ředitele BIS Stanislava Devátého ale tato otázka nehraje roli. Také on se domnívá, že policie by evidováním svých spolupracovníků mohla o cenné zdroje informací přijít. "Je jedno, jestli by to byla centrální databáze nebo databáze na úrovni krajů nebo regionů, podstatné je to, že policie a tajné služby mají povinnost chránit své zdroje před zveřejněním, působením jakékoli škody a také mají povinnost chránit životy těch lidí. A životy těchto informátorů bývají často v ohrožení."
Vedení policie si slibuje, že díky evidenci bude moci služeb informátorů využívat více kriminalistů. Zavedení registru by také mělo ztížit zneužívání odměn pro policejní zdroje. V současnosti může detektiv útvaru pro odhalování organizovaného zločinu svému zdroji vyplatit měsíčně až 5 tisíc, ve výjimečných případech dokonce 15 tisíc korun, aniž by vysvětloval za co.