Policie uvažuje o evidenci svých informátorů

Policejní informátoři budou možná evidováni v databázi. Dosud přitom jejich totožnost znal jen policista, který s nimi byl v kontaktu, a jeho nadřízený. Mladá fronta DNES dnes napsala, že databáze by měla být obdobou svazků spolupracovníků komunistické tajné služby StB. Pokud by ale údaje z centrální databáze unikly a dostaly se do nepravých rukou, hrozilo by spolupracovníkům policie obrovské nebezpečí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policie | Foto: Policie ČR

Dosud znal totožnost informátorů jen policista, který s nimi byl v kontaktu, a jeho nadřízený. Podle náměstka Úřadu služby kriminální policie Ladislava Kadeřábka nemá tento návrh zatím konkrétní podobu. Náměstek se ale neobává, že by pak lidé kvůli možnému vyzrazení totožnosti odmítali s policisty spolupracovat. "Já tu obavu nesdílím, protože jestli se staví nějaká evidence, tak to nebude centrální evidence, ale jednotlivé evidence krajů, útvarů s celostátní působností."

Podle advokáta a bývalého ředitele BIS Stanislava Devátého ale tato otázka nehraje roli. Také on se domnívá, že policie by evidováním svých spolupracovníků mohla o cenné zdroje informací přijít. "Je jedno, jestli by to byla centrální databáze nebo databáze na úrovni krajů nebo regionů, podstatné je to, že policie a tajné služby mají povinnost chránit své zdroje před zveřejněním, působením jakékoli škody a také mají povinnost chránit životy těch lidí. A životy těchto informátorů bývají často v ohrožení."

Vedení policie si slibuje, že díky evidenci bude moci služeb informátorů využívat více kriminalistů. Zavedení registru by také mělo ztížit zneužívání odměn pro policejní zdroje. V současnosti může detektiv útvaru pro odhalování organizovaného zločinu svému zdroji vyplatit měsíčně až 5 tisíc, ve výjimečných případech dokonce 15 tisíc korun, aniž by vysvětloval za co.

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme