Policie už před lety odhalila nemrznoucí směsi jako základ byznysu alkoholové mafie

Hlavní obžalovaní v metanolové aféře využili jako krytí zcela legální obchodování s nemrznoucí směsí. Policisté přitom už před několika lety odhalili, že právě tato látka tvoří základ obřích daňových úniků alkoholové mafie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol neznámého původu | Foto: Lucie Maňourová

Už v roce 2009 podal státní zástupce obžalobu na skupinu lidí v aféře Cinol, která souvisela se 160milionovým daňovým únikem. Cinol je nemrznoucí směs, jejíž součástí je líh a která se používá do ostřikovačů, ale také ve stavebnictví.

Obžalovaní měli líh z této směsi vydávat za denaturovaný a nemuseli tak odvádět spotřební daň. Nikdy se přitom nepodařilo dohledat, kde obrovské množství lihu skončilo. Justice ani po mnoha letech definitivně případ neuzavřela, pravomocné rozsudky u některých obžalovaných ještě nepadly.

Přehrát

00:00 / 00:00

canova_odp_radiozurnal

„Naše zastupitelství se k tomu dostalo již v té fázi, kdy jsme tady šetřili i únik na spotřební dani, únik na dani z přidané hodnoty. Nepodařilo se již dohledat, co se mělo stát s tím nezdenaturovaným lihem, jak s ním bylo naloženo,“ řekl státní zástupce Karel Kalda.

Při vyšetřování případu Cinol policisté na Ostravsku odhalili nelegální stáčírnu, ve které byly barely i lahve od vodky. Není bez zajímavosti, že až nyní však soud rozhodl, že tyto zabavené věci, mezi nimi i součástky technologických zařízení, musí být zničeny.

Oficiálně zatím tato dřívější kauza souvislost s tou aktuální nemá. Není však vyloučeno, že desítky tisíc litrů z aféry Cinol skončily na černém trhu. Radiožurnál má navíc potvrzeno, že jeden z hlavních obžalovaných v nynější metanolové kauze v minulosti působil jako obchodní ředitel zlínské firmy, která v dřívější aféře s Cinolem figurovala.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme