Kdo se naboural premiérovi do e-mailu? Policie už případ řeší rok a čtvrt, stále bez výsledku

Už rok a čtvrt řeší policie zveřejněnou e-mailovou korespondenci Bohuslava Sobotky. Podle informací serveru iROZHLAS.cz zatím bez oficiálního závěru. K masivnímu úniku premiérovy soukromé i pracovní pošty došlo loni v lednu. A z ČSSD zní, že vyšetřovatelé prý zatím nikoho z nich nekontaktovali.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka na 39. sjezdu ČSSD v Brně

Bohuslav Sobotka na 39. sjezdu ČSSD v Brně | Foto: Filip Jandourek

Obsah premiérova soukromého e-mailu se na internetu objevil loni na začátku ledna. V desítkách uniklých e-mailových zpráv se například řešila prezidentská kampaň, postoj k migraci, výběr ředitele Českého rozhlasu nebo i koaliční jednání. Kromě toho se ale na internetu objevily i citlivé údaje, například Sobotkova komunikace s bankou ohledně hypotéky.

Na premiérovu zveřejněnou poštu se naposledy odvolával ministr financí Andrej Babiš (ANO). "Tak vzpomeňme si, když byly zveřejněné soukromé maily pana premiéra Sobotky. Dneska říká, že jsou to ukradené maily. A jaký je rozdíl mezi těmi maily a těmi zinscenovanými nahrávkami? Jaký je v tom rozdíl? Kde bylo jasně vidět z těch nahrávek, a tehdy všichni říkali, že je to neetické, jak ČSSD ovlivňuje předvolební průzkumy veřejného mínění, výběr ředitele Českého rozhlasu, jak využívá svoji stranickou hlásnou troubu deník Referendum. Tam to bylo jasné. Jak to přebírají ostatní média, jak dosazují svoje lidi do mocenských struktur," uvedl při svém vystoupení v Poslanecké sněmovně.

Jenže ani více než rok a čtvrt po úniku informací není jasno, jak a proč k němu došlo, respektive kdo za ním stojí. Policie totiž případ pořád šetří.

„Touto věcí se stále zabývá náš útvar. Více informací nebudeme poskytovat," omezil se na strohé vyjádření mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Neupřesnil ani, v jaké fázi se řízení nachází.

Žádné zprávy?

Sjezd ČSSD v Brně, Jan Birke | Foto: Filip Jandourek

Kvůli uniklé poště Bohuslava Sobotky byl loni v kontaktu s policií také poslanec a současný šéf volební kampaně Jan Birke (ČSSD). Bylo totiž podezření, že i jeho e-maily mohli hackeři zkopírovat. Tím to ale skončilo. Jak Birke uvedl pro server iROZHLAS.cz, celou záležitost mu prý připomněl až dotaz redakce. Od té doby - tedy déle než rok a čtvrt - ho už prý v této záležitosti nikdo nekontaktoval.

„Žádné konkrétní závěry z policejního šetření nemám. Po konzultacích s počítačovými odborníky jsem posílil zabezpečení svého e-mailového účtu a žádné další podezřelé aktivity jsem již nezaznamenal," napsal poslanec.

Hackeři zřejmě napadli e-mail premiéra Sobotky, korespondenci zveřejnili na webu

Číst článek

Policie ho nekontaktovala ani stran zabezpečení pošty, to si zařídil sám. „K posílení bezpečnosti došlo po konzultaci s počítačovými odborníky. Vzhledem k tomu, že jsem žádné problémy spojené s únikem pošty nezaznamenal, nebudu v této věci nyní podnikat žádné další kroky," uzavřel.

Podobně je na tom i poslanec a ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD). I jeho e-mail byl napaden, podle hackerů z webu White-media to byla odplata za jeho podnět k prověření vystoupení kapely Ortel v soutěži Český slavík.

Ačkoli Chvojka případ nechtěl komentovat, ani on nemá podle informací serveru iROZHLAS.cz od policie žádné zprávy.

Jan Chvojka | Foto: Filip Jandourek, filip jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„O výsledku vyšetřování nemám žádné informace. Policie mne doposud o žádných závěrech neinformovala," uvedl před časem pro server Hlídací pes

A zprávy o případném vyšetřování údajně nemá ani sám premiér Sobotka. Ten to ale odmítl potvrdit. „Vzhledem k tomu, že se případem stále zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu, nebudeme poskytovat více informací," vzkázal přes mluvčího vlády Martina Ayrera.

Ayrer pouze přiblížil, že ve Strakově akademii proběhlo ve spolupráci s Národním bezpečnostním úřadem školení zaměstnanců ohledně kybernetické bezpečnosti.

„Byly zpřesněny zásady pro uživatele výpočetní a komunikační techniky a proběhly kontroly dodržování těchto zásad s důrazem na zvýšení bezpečnostního povědomí zaměstnanců o kybernetickém prostoru a událostech a situacích, které mohou v důsledku využívání výpočetní a komunikační techniky nastat," napsal.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme