Policie v Bavorsku zadržela v pohraničí pervitin na výrobu 36 tisíc dávek

V bavorském Norimberku dnes představila místní policie výsledky z několikaměsíční zátahové akce na pašeráky drog z českého pohraničí s názvem Dálnice II.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistý krystalický pervitin | Foto: CC BY-SA 3.0, Radspunk

V českém pohraničí se uchytil velmi lukrativní byznys. O poměrně kvalitní český pervitin je v sousedním Německu velký zájem. Na asijských tržnicích v pohraničí ho lze pořídit na německé poměry velmi lacino.

A protože před pěti lety padly kontroly na hranicích, drogy se tak do Německa převážejí mnohem snadněji. A to navzdory přísným kontrolám německé policie a i několikaměsíční česko-německé spolupráci na kontrolní akci Dálnice II. (Speedway II.), která probíhala v osmnácti dnech druhé poloviny loňského roku a byla zaměřená právě na pervitin v pohraničí.

Martině z Bavorska zničila život droga, která je v Česku snadno dostupná

Číst článek

Akce neprobíhala pouze na německém území. Čeští detektivové Národní protidrogové centrály během ní pomáhali tipovat pašeráky a obchodníky v Česku a sami zadrželi dalších 300 gramů pervitinu.

Výsledky akce představili zástupci německé i české strany dnes dopoledne v Norimberku. Akce byla uchopena velkolepě. Místní média se tématu drog v pohraničí věnují v posledních době velmi intenzivně.

Na programu byly názorné demonstrace zákroků. Zájemci tak mohli shlédnout postup, jak policisté hledají drogy v autech, či si prohlédnout dodávky, ve kterých probíhají osobní prohlídky lidí v pohraničí.

Během akce bylo zkontrolováno 10 tisíc lidí a 5 tisíc osobních aut. Výsledky akce pak prezentovali celníci. Policisté v průběhu zásahu našli 3,5 kilogramu marihuany, 400 gramů hašiše a 900 gramů pervitinu, ze kterého je možné vyrobit až 36 tisíc dávek.

Bavorští policisté se učí česky. I kvůli pašerákům drog

Číst článek

„Poslední tři roky jsme svědky takového poměrně, dá se říci, epidemického jevu na česko-německé hranici,“ říká ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych o strmém nárůstu drogového obchodu v pohraničí.

Příčiny tohoto nárůstu lze spatřovat zřejmě ve zvýšené poptávce německé strany, která je českou nabídkou a produkcí, koncentrovanou nově v asijských tržnicích, dostatečně pružně saturována.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spolupráci české a německé strany mluvil v poledních Ozvěnách dne šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych

„Pokud se bavíme o době před dvěma lety, tak německé orgány v rámci příhraničních kontrol zajistily 2,5 kilogramu pervitinu. Pokud se bavíme o loňském roce, tak již deklarují okolo deseti kilogramů. Takže nárůst je poměrně strmý,“ upozorňuje Jakub Frydrych, že se jedná o pouze čísla, která vyšla na povrch a týkají se jak pašování větších objemů drog na zakázku, tak i frekvence nákupů menších množství.

Němci považují součinnost českých orgánů často za nedostatečnou. Podle Frydrycha však jde o nepochopení věcí.

„Konfrontují nás se svými výstupy akcí typu clonové pátrání, kdy postaví uniformované policisty a potom zadržují konzumenty s malými, několikagramovými množstvími drog. Tímto směrem česká policie orientována není,“ vysvětluje Jakub Frydrych a dodává, že český systém je nastaven na odhalování struktur, které dovážejí prekurzory, ze kterých vyrábějí drogu, a následně ji distribuují.

Do oblasti severovýchodního regionu je koncentrováno podle slov Jakuba Fridricha 60 % kapacit Národní protidrogové centrály. Intenzivnější spolupráci přislíbil pak v nedávných dnech policejní prezident ve svém vyhlášení priorit Policie České republiky na rok 2013.

„Kriminalita drogová by neměla být nadále pouze téměř výlučnou doménou kriminální policie, ale i pořádkové policie, dopravní policie a cizinecké policie,“ konkretizoval Jakub Frydrych. Lze tak očekávat určité přeskupení sil.

Němci si čím dál častěji stěžují, že k nim narkomani a dealeři přivážejí drogy z českého pohraničí

Číst článek

Pavel Polák, Petr Sehnoutka, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme