Policie v době demonstrace státních zaměstnanců nebude rozdávat pokuty

Odborová organizace Unie bezpečnostních složek vyzvala policisty, kteří budou ve službě 21. září, tedy v den demonstrace proti vládním úsporám, aby v mezích zákona neřešili přestupky blokovou pokutou, ale pouze domluvou. Chtějí tak ukázat vládě a ministerstvu vnitra, že pokud na protest nijak nezareagují, je odborová organizace připravena k dalším krokům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní kontrola

policejní kontrola | Foto: Jan Rosenauer

Podle Aleše Lehkého, místopředsedy Unie bezpečnostních složek, budou policisté postupovat na základě zákona. „Bude se jednat o přestupky, které lze řešit domluvou nebo nějakou sankcí. Jde jen o ty menší přestupky v dopravě, rozhodně ne o nějaký pardon pro piráty silnic,“ upozorňuje. Jak také tvrdí, výzva se týká pořádkové i dopravní policie, které často fungují obdobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda Unie bezpečnostních složek Aleš Lehký o demonstraci

Podle policejního prezidia nesmí účast policistů na demonstraci narušit výkon služby, což by se v tomto případě stalo. „Můžeme využít pouze ty, kteří mají volno. Služba tedy bude zajištěna tak jako vždycky,“ vysvětluje Aleš Lehký.

„Pokud vláda uvidí, že jsme schopni narušit i výběr pokut , což může být až 700 milionů za rok, musí se zamyslet, zda policie míří správným směrem,“ domnívá se Lehký.

Pokud na protest vláda a ministerstvo vnitra nezareagují, dojde podle Aleše Lehkého nejspíš k dalším jednáním. „To je ale zatím předčasné,“ uzavírá místopředseda Unie bezpečnostních složek.

21. září chystá většina státních zaměstnanců v Praze demonstraci. Nesouhlasí s plánovaným snížením platů, změnou systému odměňování ani se změnou v zákoníku práce. Demonstrovat budou hlavně policisté a hasiči, ale také zdravotníci, silničáři, úředníci a předpokládá se i účast učitelů.

Jan Richter, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme