Policie v kauze krádeží zbraní ve Vrběticích nechybovala, řekl Chovanec

Lidé, kteří vynášeli zbraně z okolí vybuchlých skladů ve Vrběticích na Zlínsku, byli zadrženi na základě policejních informací, řekl ve středu novinářům ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Dodal, že to nebylo na základě udání. Stejně jako policejní prezident Tomáš Tuhý odmítl, že by policie v tomto případě jakkoli chybovala.

Vlachovice (Zlínsko) (Aktualizováno: 18:32 20. 9. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Milan Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec | Foto: Jakub Dospiva | Zdroj: ČTK

„Nenašel jsem zde zatím žádné pochybení ze strany policie, spíše naopak,“ uvedl Chovanec. Policie v souvislosti s krádeží střelných zbraní a výbušnin z okolí skladů vyšetřuje pět lidí. Dva z nich už byli obviněni z nedovoleného ozbrojování, za což jim hrozí až osm let vězení. Některé ukradené zbraně se pokusili prodat.

Když se na jaře zjistilo, že byl narušen areál, ve kterém koncem v roce 2014 vybuchly dva muniční sklady společnosti Imex Group, posílila policie jeho ostrahu.

„Opatření, která jsou v souvislosti s areálem, jsou v tuto chvíli adekvátní,“ uvedl Tuhý, který nemá jedinou indicii o tom, že by ostraha areálu selhávala. Také podle Chovance je nereálné, aby se areál hermeticky uzavřel, nebo se kvůli jeho ostraze opět nasazovala armáda. „Doufám, že kromě pár zločinců mají lidé rozum a do takových areálů chodí velmi omezeně, nebo vůbec,“ řekl Chovanec.

Ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček a policejní psycholožka Eva Otřísalová | Foto: ČTK

Krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček ve středu řekl, že v areálu už není žádná funkční munice. „Všechna prošla výbuchem,“ dodal.

„Chtěl bych důrazně dementovat myšlenky, že jsme někomu umožnili odnášet funkční zbraně. Poslední funkční zbraně a munice, která tady byla skladovaná, odjela 23. prosince 2015,“ uvedl Tkadleček.

Podle Chovance až soudní znalci určí, zda byly vynesené zbraně po úpravách nějakým způsobem provozuschopné.

Policie v polovině června dokončila ohledání prvního vybuchlého muničního skladu, od července pracuje u druhého epicentra. Podle Tkadlečka je nyní asi 40 procent areálu vyčištěno plošným pyrotechnickým sběrem a pět až deset procent je vyčištěno hloubkovým pyrotechnickým průzkumem. Zásah policie by měl skončit ke konci příštího roku.

Bezpečnostní zóna u Vrbětic | Foto: Roman Verner

Ukradené zbraně měli doma

Sklady vybuchly v říjnu a prosinci roku 2014. Zbraně, munici a výbušniny exploze rozmetala do okolí. Dvojice zadržených mužů pak v poslední době pronikla do střeženého areálu a některé zbraně podle policie odnesla.

Muži byli zadrženi a všechny ukradené zbraně byly podle policejního mluvčího Vladislava Malcharczika nalezeny při domovních prohlídkách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme