Policie varuje před padělanými dálničními známkami

V oběhu mohou být padělky celoročních kuponů na letošek, a to jak pro auta do tří a půl tuny, tak pro vozidla nad tuto hmotnost. Informoval o tom Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Máme nějakou šanci padělky poznat?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálniční známka pro rok 2008 | Foto: Ondřej Jánoška

Padělky jsou poměrně zdařilé. Vodítka k rozeznání ale jsou: barva značky na rubu originálu známky je normálně proměnlivá - přechází z tmavočervené do zelené, značka padělku se nemění a je narůžovělá. Padělky se také liší hologramem a podobou čísla na lícové straně kuponu. To je na rozdíl od originálu mírně rozmazané a tučněji vytištěné. Dálniční známky jsou samozřejmě cenina, a proto mají desítky ochranných prvků.

Jednoduché vodítko, jak rozpoznat jejich pravost, má Jaroslav Krautner ze Státního fondu dopravní infrastruktury: " Takovým základním vodítkem pro motoristy je druhý díl kuponu, na jehož zadní straně je grafický prvek tištěný optickou barvou. Pod úhlem 110 stupňů pak dochází ke změně barvy."

Policie doporučuje řidičům, aby nové známky nakupovali jenom v osvědčených distribučních místech, tedy na poštách nebo čerpacích stanicích, které mají samolepku autorizovaného prodejce. Policie také žádá veřejnost o spolupráci při pátrání po distributorech padělků.

A kolik je padělků zhruba v oběhu? Odhaduje se, že jsou to tisíce. Informace o nich překvapily dokonce ministerstvo dopravy. Loni se žádné padělky známek neobjevily. Rok předtím ale podvodníci v Česku nabízeli falešné známky vyrobené v Číně.

Roční dálniční kupon pro osobní vozidla teď přijde na 1 000 korun, o stokorunu více než loni. Pár dní do konce ledna stačí motoristům ještě loňská známka. Výnosy z prodeje by letos měly překročit 2 miliardy a peníze půjdou na výstavbu, opravy a údržbu silnic a dálnic.

Milan Kopp, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme