Policie varuje před pitím neznámého alkoholu, Velikonoce jsou lákadlem

Stejně jako před Vánocemi, i teď, při velikonočních svátcích, policie varuje před pitím pochybného alkoholu, u kterého konzument nezná jeho původ. Od začátku metylalkoholové kauzy sice uplynulo víc než půl roku, objevují se ale stále další případy otrav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Otrav je dohromady už víc než 120. Čtyři desítky lidí zemřely a u dalších několika případů policie čeká na výsledky testů, jestli mají úmrtí s metylalkoholovou kauzou spojitost. Během Velikonoc se dá navíc čekat, že lidé sáhnou i po lahvích, které doteď stály bez povšimnutí třeba ve sklepě.

„Jsou před námi Velikonoce, svátky spojené s větší konzumací alkoholu, minimálně u některých skupin obyvatel. Já skutečně chci varovat před konzumací alkoholu z nezjištěných zdrojů, protože stále mezi veřejností je velké množství závadného alkoholu s nebezpečným množstvím metanolu. Je to život ohrožující alkohol,“ varuje náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nebezpečí pochybného alkoholu informoval redaktor Petr Medek

Policejní mluvčí Štěpánka Zatloukalová dodává, že případy z poslední doby souvisejí právě s alkoholem, který měli lidé mezi svými zásobami.

„Jsou případy, a hlavně jsou to ty nové, kdy se lidé otrávili právě alkoholem, který měli doma. Znamená to, že nekoupili nové lahve, ale je to alkohol ze starých zásob. Mnohdy je to alkohol, který vůbec nebyl označen. Neměl ani kolky, neměl ani to správné označení a lidé si jej často z větších barelů přelévali do nějakých originálních lahví,“ popisuje Zatloukalová.

Pořád tak platí jednoduchá rada - alkohol neznámého původu radši vylít. „Lidem je možná občas líto vylít půllitr nějakého alkoholu, ale je třeba si uvědomit, že tento půllitr, který nestojí až tolik peněz, může ohrozit jejich zdraví a životy, ale může ohrozit také zdraví jejich blízkých,“ upozorňuje Zatloukalová.

Speciální vyšetřovací tým Metyl, který policie vytvořila kvůli sérii otrav metylalkoholem, ještě pořád funguje. Do dneška i díky němu detektivové obvinili sedmdesát lidí. Většina z nich jsou distributoři a prodejci nebezpečných lihovin. Šest lidí ale policisté stíhají pro obecné ohrožení. V tomto případě mohou čekat i výjimečné tresty.

Petr Medek, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme