Razie proti hackerům: policie zabavila 200 milionů v hotovosti, auta a nemovitosti

Při nedávné razii proti skupině vydělávající údajně na manipulacích se žádostmi o povolení k pobytu v České republice zajistila policie při domovních prohlídkách v rámci operace MANG přes 200 milionů korun v hotovosti. Uvedl to v pátek mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro, eura, peníze (ilustrační foto) | Foto: Alexas_Fotos/ CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Jednalo se o bankovky jak českých korun, tak různých světových měn, zejména eura a USD,“ konstatoval Ibehej. Skupině osmi podezřelých původem z Vietnamu a také Ruska zabavili kriminalisté také několik nemovitostí a aut v celkové hodnotě zhruba 70 milionů.

Hackeři nabourali systém ministerstva. Ovlivňováním žádostí o povolení k pobytu získali stovky milionů

Číst článek

V úterý už policisté z protimafiánské centrály spolu se státním zastupitelstvím informovali, že členové skupiny jsou zhruba od poloviny září obvinění ze zločinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému, ale také pro účast na organizované zločinecké skupině a čtyři z nich také z praní peněz. Všech osm stíhaných je v současné době ve vazbě.

Podle Ibeheje obvinění paralyzovali některé způsoby umožňující podávání žádostí o pobytová oprávnění a částečně tím narušili činnost ministerstva zahraničí. Na případu s kriminalisty spolupracovala Bezpečnostní informační služba a vietnamské ministerstvo veřejné bezpečnosti.

Stíhaní lidé byli zadrženi letos 18. září. „Ještě téhož dne byly všechny osoby obviněny ze spáchání zločinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací,“ uvedla na začátku týdne státní zástupkyně Petra Ullrichová.

Česká ambasáda v Hanoji je přetížená. Ministerstvo pozastavilo vydávání víz pro Vietnamce

Číst článek

Bezpečnostní rizika

Česko v polovině července pozastavilo od občanů Vietnamu příjem žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a o dlouhodobá víza za účelem podnikání. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), v té době pověřený i řízením ministerstva zahraničí, tehdy uvedl, že důvodem jsou bezpečnostní rizika a přetížení české ambasády v Hanoji.

O bezpečnostních rizicích v souvislosti s vízy pro Vietnamce mluvil na konci června ve sněmovně bývalý ministr zahraničí a předseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD). Uvedl tehdy, že ve Vietnamu je špatná situace s vydáváním víz do Česka a že se věcí zabývala i Bezpečnostní rada státu. Z Vietnamu se podle něj stalo bezpečnostní riziko prvního řádu.

„Vietnam je prostě organizovaný zločin. Já když jsem byl v Hanoji a v Saigonu, tak se mi Vietnamci omlouvali, normální Vietnamci, že nám prostě takovýmto způsobem posílají takovýto rozsah zločinu do České republiky,“ řekl Zaorálek ve výboru.

Jakub Troníček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme