Podplácení, úplatky, poškození zájmů EU. Policie viní v kauze libereckého dopravního podniku devět lidí

Policie kauzu libereckého dopravního podniku, kde ve čtvrtek zasahovala, prošetřuje pro šest trestných činů včetně poškození finančních zájmů Evropské unie. Policie v případu obvinila devět lidí, z toho tři jsou stále zadrženi. Informoval o tom mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Liberec (Aktualizováno: 18:52 20. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto)

Policie ČR (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Trestní stíhání se vede pro trestné činy podplácení, přijetí úplatku, legalizace výnosu z trestné činnosti, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, poškození finančních zájmů EU a porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ uvedl Ibehej. Věc dozoruje krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem. Více informací poskytovat “ dodal.

Nedostupný je od čtvrtka telefon generálního ředitele DPMLJ Luboše Wejnara i předsedy představenstva Pavla Šulce (býv. hnutí ANO). Co se týče řízení provozu a podniku dovnitř, tak generálního ředitele zastupuje ekonomický ředitel Milan Červenka, a co se týče statutárního zastoupení, tak já jsem převzal pravomoci a povinnosti předsedy představenstva,“ řekl v pátek novinářům místopředseda představenstva DPMLJ Jiří Řimánek (Změna pro Liberec). Neví o nikom dalším z dopravního podniku, koho by se mohla kauza týkat. Policie ve čtvrtek byla i u dopravce BusLine, který pro DPMLJ jezdí, a jednoho z dodavatelů DPMLJ.

V kancelářích libereckých dopravců zasahovala policie, devět lidí si vyslechlo obvinění

Číst článek

Podle informací od důvěryhodných zdrojů se policisté ve čtvrtek zajímali o loňskou rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce téměř za 68 milionů korun a nákup 17 autobusů na zemní plyn v zakázce za 107 milionů korun.

Doprava není ohrožena

Řimánek v pátek uvedl, že u této zakázky měl on a další dva zástupci hnutí Změny v představenstvu určité pochybnosti. Byla tam přísná omezení, která zužovala výběr dodavatelů, ale manažeři nám naše argumenty vyvrátili,“ dodal. Přesto se podle něj tehdy zástupci Změny při hlasování o podmínkách zakázky zdrželi.

Většinovým vlastníkem DPMLJ je Liberec. Zatím máme jen kusé informace,“ řekl v pátek primátor Tibor Batthyány (býv. hnutí ANO). Ve čtvrtek hodlá předložit na zastupitelstvu návrh na změnu stanov DPMLJ. Budu chtít kompletně současné představenstvo odvolat a zvolit tam nepolitiky a odborníky, kteří budou zároveň manažeři společnosti, dodal.

Podnik podle Řimánka funguje v obvyklém provozu a zajištění dopravy v Liberci ani Jablonci ohroženo není. Setkal jsem se dnes (v pátek – pozn. red.) s vedoucími odděleními, uklidnil je, že to nemá vliv na jejich práci. Ať pracují dále tak, jak jsou zvyklí,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme