Policie vyhlásila na silnicích stav nejvyšší pohotovosti

Pro některé děti začaly prázdniny u dnes, pro velkou většinu až zítra, pro rodiče pak vypuknou naplno až v pátek, kdy dá se očekávat, že na silnicích bude velký provoz. Stav nejvyšší pohotovosti vyhlásila i policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolona aut před dopravní nehodou (ilustrační foto) | Foto: HZS Středočeského kraje

Prázdniny jsou kritickým obdobím, a zvláště červenec. Stručný pohled do statistik napovídá, že loni zemřelo za dva prázdninové měsíce 170, předloni 150 lidí. Což byl historicky nejmenší počet obětí. Ale v letech 2007 a 2008 to bylo vždy přes 200 mrtvých - 204 a 222. V roce 2003 dokonce 286, tedy prakticky dvakrát tolik, než o 6 let později. Polici si je pak samozřejmě vědoma toho, že nejkritičtější jsou víkendy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jansa.mp3

„Na základě našich celkových hodnocení jsou v tomto období nejkritičtější víkendy a dny kolem víkendu, to znamená pátky a dílem i pondělky. To je čas, na který se bude policie soustředit a krajští ředitelé a jejich ředitelství mají pokyny, aby to vnímali jako prioritu,“ slibuje náměstek policejního prezídia Vlastimil Husák.

Policie už zahájila dopravně bezpečnostní akci X, která potrvá až do 17. července. Loni o prvním prázdninovém víkendu zahynulo při dopravních nehodách 25 lidí.

Na silnicích bude celkem 3500 dopravních policistů, kterým bude pomáhat zhruba na 15 tisíc pořádkových policistů. Prioritou budou samozřejmě hlavní tahy.

„Naším cílem je mít pod kontrolou velké dopravní tepny, které slouží k cestě člověka z místa A do místa B, v tomto případě zpravidla na dovolenou nebo na nějaké návštěvy, a tam zaměřit naši pozornost různými způsoby, ať už přítomností policisty na komunikaci nebo technickými prostředky. Naše letecká služba je připravena řešit problémy 24 hodin. Ve spolupráci s kraji je vrtulník nasazován poměrně často,“ dodává Husák.

Krická místa si vytipovali sami krajští ředitelé. Na exponovaných trasách jako je třeba Praha - Strakonice nebo Praha - České Budějovice nebo z Prahy na jižní Moravu, je možné potkat tři i čtyři hlídky, především v pátek odpoledne.

Petr Jansa, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme