Policie vyšetřuje únik peněz z účtů Komerční banky

Několika klientům Komerční banky zmizely z účtu peníze. Zjistil to deník Právo. Podle kriminalistů nejspíš peníze ukradl mezinárodní zločinecký gang, který pronikl do vnitřního systému banky. Používal prostředníky, takzvané bílé koně, kteří si peníze šli vyzvednout na přepážku, a pak je uložili v zahraničí. Finance směřovaly na účty do Anglie, Belgie či na Ukrajinu. Mezi postiženými je třeba rodinná pekárna v Dobřanech na Plzeňsku. Finanční ztrátu banka podle svého vyjádření už 10 postiženým klientům nahradila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komerční banka | Foto: Marián Vojtek

Majitelé některých účtů v Komerční bance přišli o peníze - vytuneloval je zřejmě mezinárodní gang. Zloději se nabourali do vnitřího bankovního systému, několik klientů už oznámilo, že jim z účtu záhadně peníze zmizely.

Podle Práva skončily v zahraničí. Banka se k celému případu nechce vyjadřovat s tím, že podrobnosti zveřejní v pátek. Obrátila se ovšem na policii a kriminalisté už nejspíš přišli na způsob, jak se peníze z banky dostaly ven.

Celý podvodný systém zřejmě funguje tak, že do vnitřního systému banky pronikne člověk, který z vytipovaných účtů postupně převádí elektronickou cestou peníze na jiné účty v KB. Jejich majitelé, kteří byli osloveni a figurují v celé transakci jako prostředníci v pozici bílého koně, jsou vzápětí informováni, že jim naběhly peníze na konto. V přesně stanovený čas si je jdou vyzvednout v hotovosti na přepážku.

KB: Naše systémy narušeny nebyly

"Vnitřní systémy banky nebyly v žádném případě narušeny. Komerční banka zaznamenala 10 případů klientů, u kterých se objevily pokusy o zneužití jejich osobních počítačů. Banka je se všemi dotčenými klienty v kontaktu, neoprávněně odčerpané prostředky jsme už klientům plně nahradili," uvedla pro Radiožurnál mluvčí banky Romana Ondrůšková. A k této verzi se kloní i odborník na počítačovou kriminalitu Vladimír Smejkal. Podle jeho informací nešlo o nastrčeného člověka v bance, ale o zneužití internetového bankovnictví

Případ teď řeší policie: "Mohu v tuto chvíli potvrdit, že pražská policejní správa tento případ Komerční banky převzala a bude ho šetřit. Zatím žádné informace, které by se mohly poskytnout médiím, nemáme k dispozici," řekla Radiožurnálu mluvčí Eva Brožová.

Finanční arbitr Otakar Schlosberger v rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že banka je povinna ochránit peníze na účtu klienta a pokud dojde k odčerpání, které banka nebyla schopna ohlídat, musí peněžní prostředky nahradit. Nikoliv čekat, jak dopadne pátrání po penězích.

Milan Kopp, Ondřej Kubala, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme