Policie vyšetřuje útoky na bankovní účty, škoda jde do stovek milionů
Pražští kriminalisté vyšetřují rozsáhlé útoky na bankovní účty, při nichž pachatelé zneužívají veřejně dostupné informace o smlouvách. Škoda je téměř půl miliardy korun. Terčem útoků jsou hlavně instituce. Policisté je proto nabádají k obezřetnosti.
„Od druhé poloviny loňského roku prošetřují kriminalisté podvody za stovky miliónů. Poškozené jsou především státní instituce, ale nejen ty,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan ve zprávě na webu policie.
Policisté se prý nejdříve zabývali několika případy, které vypadaly jako ojedinělé útoky. Teď však mají vice než dvě desítky nápadně podobných případů.
O útocích podvodníků na účty mluvil odborník na kybernetickou kriminalitu Vladimír Smejkal
„Neznámí pachatelé si nejprve v prostředí internetu zjistí konkrétnosti o smluvních vztazích mezi státní, polostátní, nebo příspěvkovou organizací a dodavatelem zboží, či služeb takové organizaci. Tyto informace jsou v souladu se zákonem zveřejňovány povinně. Poté se podvodníci lstí zmocní písemností ke konkrétní obchodní transakci, na kterých pozmění důležité údaje, především bankovní spojení. Tím si zajistí, že peníze odeslané skutečnému dodavateli neskončí na jeho účtu, nýbrž na účtu právě těchto podvodníků,“ popsal Hulan.
Policie proto doporučuje, aby si instituce jakoukoli změnu u bankovního spojení vždy pečlivě ověřily.
„Určitou nápovědou, že by se mohlo jednat o podvod je, že bankovní spojení uváděná neznámými pachateli nejsou registrována pro DPH, což lze také jednoduše ověřit v příslušné databázi,“ poznamenal mluvčí.
Další obranou je nekomunikovat s lidmi, kteří píší z neznámých e-mailových domén. Obezřetnost doporučuje i odborník na počítačovou kriminalitu Vladimír Smejkal. „Mail je věc, která je padělatelná na všech úrovních – od adresy až po obsah,“ upozornil Smejkal v rozhovoru pro Český rozhlas.
Policie doporučuje obrátit se případně na peněžní ústavy.
„Ty mohou zabránit podvodu tím, že budou důsledně kontrolovat osobní doklady klientů, kteří si chtějí zřídit bankovní účet. Pokud by úředníci zjistili jakoukoliv anomálii v dokladech, prosíme je, aby o tom okamžitě informovali policisty prostřednictvím linky tísňového volání 158, a takového klienta pokud možno co nejdéle zdrželi na místě,“ dodal Hulan.