Policie vyšetřuje zřejmě nejrozsáhlejší korupční případ na ministerstvu obrany

Organizovaný zločin prý pronikl do zadávání zakázek na ministerstvu obrany - píše o tom Mladá fronta Dnes. Podle informací Radiožurnálu se počet obviněných vyšplhal na 26 osob. Mezi nimi jsou bývalí úředníci ministerstva i podnikatelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Zdroj: AFP

Mezi obviněnými jsou ti, kteří diktovali vítěze soutěží o stavební zakázky v hodnotě stamilionů korun. Počet obviněných se podle policistů ještě zvýší. Jakou škodu způsobili, Radiožurnálu upřesnil mluvčí kriminální policie Roman Skřepek: "Ta částka se může pohybovat kolem několika desítek milionů korun. Ale to šetření protikorupční policie je rozsáhlé, bude probíhat bezpochyby ještě několik měsíců. A je pravděpodobné, že i ta částka se ještě bude měnit."

Jak konkrétně byly zakázky rozdělovány, popisuje Mladá fronta Dnes. Při rozdělování zakázek prý tehdejší šéf sekce správy majetku mluvil třeba o počasí a přitom podřízeným ukazoval papírky se jmény firem, které mají zakázky získat.

Podle bývalého náčelníka generálního štábu armády Jiřího Šedivého je problém v tom, že se nevyřešilo rozdělení kompetencí v oblasti majetku: "Takové to soustředění moci do jedněch rukou nebo na jednu úroveň, která na jedné straně vydává nějaké pokyny pro pořizování majetku do armády a na druhé straně ho kontroluje, ale zároveň má i poměrně rozsáhlé výkonné pravomoci v jeho realizaci, to jsou předpoklady pro to, aby se korupční prostředí vytvořilo a později se potom stalo tak rozsáhlou činností, jako se v poslední době zjišťuje."

Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek Radiožurnálu řekl, že už v resortu podnikli několik kroků, aby dobudoucna korupci ve svém úřadu zabránili. Jedním z těchto kroků je zprovoznění systému SEPO - takového eletronického tržiště: "Do tohoto systému se může přihlásit jakákoli firma, která má zájem ucházet se o zakázky, stavební, ale i z jiných oblastí. A v případě, že je vyhlášena nějaká zakázka z té oblastí, o kterou má zájem, tak o ní okamžitě dostane automaticky informaci. A pak, pokud podá nabídku, tak může celý průběh zakázky sledovat online. Tím je zajištěn transparentní průběh a informovanost všech účastníků."

Pavel Schrötter, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme