Policie zabavila rekordní množství výbušnin a chemikálií, stíhá čtyři muže

Více než 100 kilogramů výbušnin, přes tisíc rozbušek, chemikálie pro výrobu výbušnin a několik zbraní zabavili detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) při nedávném zásahu ve Středočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Policie stíhá čtyři muže, nejméně dva z nich pracovali v pardubické společnosti Explosia, která vyrábí trhaviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Detektivové ÚOOZ zabavili velké množství zbraní, munice, výbušnin a jedů | Foto: Policie ČR

„Konkrétně se jedná o čtyři muže ve věku od 26 do 73 let. Dva z obviněných jsou stíháni vazebně. V případě prokázání viny hrozí všem stíhaným tresty odnětí svobody v rozmezí od 2 do 8 let,“ přiblížil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Původně podle něj mělo jít o rutinní policejní zákrok. Akce s krycím názvem CASTOR byla zaměřena na osoby podezřelé z nedovoleného ozbrojování. V „domácím prostředí“ ale byly nalezeny zbraně, munice, výbušniny a jedy v množství, které prý překvapilo i zkušené kriminalisty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie zabavila velké množství výbušnin a chemikálií při zásahu ve třech krajích. Co konkrétně odhalila, přiblížil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták

„Bylo zajištěno tak velké množství výbušnin a chemikálii, že jde o zcela výjimečný případ, se kterým se běžně nesetkáváme. Překvapilo to nejen detektivy z ÚOOZ, ale například i velmi zkušené kolegy z pyrotechnické služby,“ uvedl Hanták.

Jak se obvinění k takovému množství výbušnin a chemikálii dostali, je podle něj předmětem dalšího vyšetřování, které potrvá řadu měsíců.

„V tuto chvíli víme, že některé ze zajištěných výbušnin prokazatelně pocházejí z pardubické továrny Explosia. Mohu potvrdit u dvou obviněných osob i zaměstnanecký poměr,“ doplnil.

Policisté se případem začali zabývat počátkem letošního roku, kdy získali z kriminálního prostředí informace o nabídce prodeje většího množství výbušnin. Koncem září pak zasáhli současně ve třech krajích.

Detektivové ÚOOZ zabavili velké množství výbušnin, jedů, zbraní včetně několika ručních granátů | Foto: Policie ČR

„Z rutinní záležitosti se stala událost, která si na několika místech vyžádala přijetí masivních bezpečnostních opatření spojených s uzávěrami prostoru, evakuací obyvatel a nasazením dalších složek IZS včetně orgánů krizového řízení Pardubického kraje,“ přiblížil zásah mluvčí ÚOOZ.

Na akci se společně s detektivy ÚOOZ podíleli i pyrotechnici, psovodi se psy specializujícími se na vyhledávání výbušnin a policisté příslušných krajských policejních ředitelství.

Detektivové ÚOOZ se případem nadále zabývají. „Nevylučují, že trestní stíhání obviněných by mohlo být rozšířeno o další trestné činy, ani to, že v daném případě by se mohl rozšířit i samotný počet obviněných osob,“ doplnil Hanták.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme