Policie zablokovala majetek obviněných v kauze ROP. Žalobci chtějí zajistit 870 milionů

Policie zajišťuje obviněným v kauze ROP Severozápad bankovní účty i nemovitosti. Účty má obstavené například bývalá hejtmanka Jana Vaňhová z ČSSD nebo náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bártl. Byty mají zajištěné starosta Chebu Petr Navrátil z ČSSD, advokát Aleš Dostál, bývalý náměstek hejtmana Karlovarského kraje Miloslav Čermák z ČSSD nebo Zdislav Mazur a Zdeněk Sysel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koláž Novák - Ježek | Foto: koláž Český rozhlas

Podle serveru Seznam.cz chtějí žalobci u všech obviněných zajistit 870 milionů korun. Údajnou škodu policie vyčíslila na více než 13 miliard.

„Zajištění finančních prostředků v uvedeném rozsahu je zcela důvodné," odkazuje se Seznam.cz na dokument státního zástupce Tomáše Minxe. Na obstavování majetku upozornil jako první Zpravodajský web Českého rozhlasu.

Bártlovi podle Seznam.cz kriminalisté zablokovali osm bankovních účtů a zajistili také rodinný dům, byt a pozemky. Už dříve kriminalisté zablokovali rozsáhlé majetky podnikatele Daniela Ježka, který je jediným vazebně stíhaným v aktuální kauze. Mimo to od něj chce zajistit i 24 milionů na účtech.

„Jak si teď má třeba platit obhajobu? Advokát mu zadarmo dělat nebude. Oni nemají nic, všechno jim sebrali a chtějí jim sebrat i to, co ještě nemají," řekl serveru Seznam.cz Ježkův advokát Michael Kis. Bývalá hejtmanka Vaňhová si zase podle své právní zástupkyně Marie Benešové musí vyzvedávat důchod na přepážce. Účet má zablokovaný.

Policie v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad obvinila 24 lidí z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů. Velkou část z nich tvoří hodnotitelé projektů.

Mezi obviněnými jsou také dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik, Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní (všichni ČSSD).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme