Policie začala postupovat proti účastníkům technoparty na Tachovsku

Policie tvrdě zakročila proti účastníkům technoparty CzechTek. Za pomoci slzného plynu a vodních děl je vytlačuje z louky u Mlýnce na Tachovsku. Policejní zásah už přinesl první zranění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastník technoparty protestuje proti policistům

Účastník technoparty protestuje proti policistům | Zdroj: ČTK

Policie vydala rozkaz vyklidit louky, na kterých probíhá technoparty CzechTek. Podle západočeské policejní mluvčí Jolany Číhové totiž tanečníci spáchali trestný čin poškozování cizí věci, tedy pozemků, po kterých technaři přijíždějí na pronajatou louku. Policie zasáhne i na pronajatém pozemku, rozhodla se vytlačit tanečníky a zabavit hudební aparaturu. Výzvy policie tlumočí do čtyř světových jazyků.

Proč policisté zasahují i na pronajatém pozemku policejní mluvčí nedokázala uspokojivě vysvětlit. Mezitím policie navrhla uvalit vazbu na občana Francie, který údajně najížděl na odpočívající policisty. Jde o téhož muže, jehož policie zatýkala s pistolí v ruce. Kvůli policejnímu zásahu bude také uzavřena dálnice D5 z Plzně na Rozvadov. Na party je teď asi čtyři až pět tisíc technařů a další tisícovka se pohybuje v okolí.

Podle mluvčí západočeské policie Jolany Číhová spáchali účastníci technoparty trestný čin poškozování cizí věci, tedy okolních pozemků. Organizátoři si sice pronajali louku, ale majitelé okolních pozemků na ně podali trestní oznámení. Jak řekla Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Číhová, v době zákroku bude uzavřena dálnice: "V době provádění zásahu policie uzavře dálnici, aby nebyla ohrožena bezpečnost a aby byl umožněn bezpečný odjezd účastníků z uvedených prostor a přilehlých komunikací."

Situace na technoparty CzechTek u Mlýnce na Tachovsku se vyhrotila v sobotu odpoledne, kdy připomínala válku nervů. Nervy ztráceli především policisté. Na jednoho tanečníka dokonce vytáhli služební zbraň.

Policista mířil mladíkovi přímo na hlavu, levou rukou ho držel kolem krku, pistoli v pravé ruce. Ostatní policisté potom francouzského řidiče povalili na zem a spoutali. Celý incident natočil na videokameru český účastník technoparty a je tak k dispozici. Policisté muže zatkli až poté, co zaparkoval u svého kamionu a vystoupil z auta, uvádějí svědkové. Údajně zazněl i výstřel do vzduchu.

Lidé z Újezda pod Přimdou, osady, která je nejblíže probíhající technoparty CzechTek, se obrátili na policii se žádostí, aby ustoupila a pustila účastníky na louku, kde se sraz koná. Vesnice je totiž od pátku ucpaná automobily se stovkami účastníků party.

Policejní zásah proti technařům schvalují právníci

Policie zablokovala přístupové cesty dřív než stihla většina účastníkům CzechTeku na místo najet. Technaři s tím nesouhlasí a tvrdí, že mají ze zákona právo se na louku dostat. Právnička Dagmar Raupachová zastává názor, že nestačí si pouze pronajmout louku. Organizátoři technopárty CzechTek podle ní neměli řešit pouze pronájem louky, ale také přístupové cesty. Je jedno, zda k pozemku vede veřejná cesta, nebo je přístup zajištěn věcným břemenem přes jiný pozemek. Ani v jednom případě není cesta chápána, jako místo pro přesun desetitisíců lidí a množství aut.

"K tomu pozemku vede buď nějaká přístupová veřejná cesta, nebo je tam věcné břemeno k nemovitosti. Ale tím se nedá argumentovat, protože účelem té cesty není, i kdyby tam bylo to věcné břemeno k nemovitosti, přesun tisíců lidí nebo dokonce motorových vozidel. Tam se skutečně logicky dá předpokládat vznik škody," vysvětluje svůj postoj Raupachová.

Policie v pátek odpoledne zakročila proti letošní technoparty CzechTek

Tisíce mladých lidí z různých států se chtěly bavit u Mlýnce na Tachovsku. Jeden z účastníků tvrdil, že má tamní louku pronajatou od majitele. Technaři by ale museli projít přes pozemky lidí, kteří s party nesouhlasí. Policie jim proto vstup nepovolila. S přicházejícím večerem se ale příznivci hudby začali vracet.

Obec Mlýnec se nachází nedaleko dálničního sjezdu. Lidé mířící na taneční akci tak uvízli na dálnici D5, kde se vytvořila několikakilometrová kolona vozidel. Před polednem dala policie účastníkům ultimátum na vyklizení zablokované dálnice. Lidé ale zůstali, a tak policie zakročila.

Zásah proběhl překvapivě rychle. Těžkooděnci přehradili dálnici a tlačili před sebou tanečníky. Ti postupně naskakovali do aut a teprve potom je policisté pouštěli dál. Zezadu celý kordon jistila vodní děla. Obrněný transportér policie nepoužila. Dálnice Plzeň - Rozvadov byla po zásahu v obou směrech průjezdná.

Zranění utrpěl pouze jeden z těžkooděnců, do kterého narazil odjíždějící nákladní automobil. Podle informací Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu má policista zlomenou ruku. Řidiče policie zadržela. Jak uvedla policie, došlo také k rozbití několika svoditel, protržení pletiva, propíchnutí pneumatiky u služebního vozidla a dokonce k jízdě v protisměru.

Lidé se opět na místo vrátili

Tanečníci obsadili všechny restaurace, parky a parkoviště a benzínová čerpadla v okolí. Během večera se podařilo dalším asi třiceti vozům najet na louku. Dohromady bylo na místě asi 350 lidí a pěšky přicházeli další.

Během noci se na pronajaté louce sešla odhadem tisícovka lidí a další přenocovali v okolních vesnicích a hlavně u benzínových čerpadel. Z deseti hudebních aparatur na louce v Mlýnci na Tachovsku ráno duněla hudba. Technoparty tak v omezené míře probíhala a počet účastníků vzrostl na dva tisíce. Tanečníci využili tmy a v noci se dostali do prostoru i přes policejní zátarasy.

Veronika Malá, Marián Vojtek, Marie Matúšů, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme