Policie žádá sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Jsme jak v 50. letech, řekl šéf ANO

Policie zaslala do Poslanecké sněmovny žádost o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. Vyplývá to z informací, které Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů. Vyšetřovatelé chtějí oba stíhat kvůli Čapímu hnízdu.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 19:35 10. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi Andrej Babiš

Premiér v demisi Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Informaci o žádosti Radiožurnálu potvrdil předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček z ČSSD.

Čapí hnízdo | Foto: Filip Jandourek

„Dnes jsem obdržel od služby kriminální policie a vyšetřování odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie v Praze žádost o udělení souhlasu s trestním stíháním dvou poslanců, a to Ing. Andreje Babiše a Ing. Jaroslava Faltýnka,“ uvedl předseda dolní komory.

„Tuto žádost jsem neprodleně postoupil mandátovému a imunitnímu výboru Poslanecké sněmovny,“ dodal pro Radiožurnál.

Krok policistů Andreje Babiše překvapil. Jde podle něj o politický boj. Policisté Babiše podle jeho slov před dvěma týdny vyslýchali a řekli mu, že v celé kauze vystupuje jen jako svědek.

„Je to téměř deset let stará kauza, která byla kontrolována za hejtmanů Bendla, Ratha, za ministra financí Kalouska, a všechny audity potvrdily, že to bylo v pořádku. Nechápu z čeho policisté vycházejí,“ řekl Babiš Radiožurnálu.

Pro deník Právo přirovnal Babiš kauzu k 50. letům. „Jde o poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému mě zlikvidovat a o dlouhodobě plánovanou akci mě kriminalizovat. O těchto plánech jsem poprvé slyšel už v dubnu, povídali si o tom poslanci ve sněmovně. Načasování je jasné, je to snaha ovlivnit volby. Jsme jak v 50. letech,“ řekl předseda hnutí ANO.

Výbor se sejde příští pátek

Několikastránkovou žádost poslala do sněmovny podle infomací Českého rozhlasu pražská hospodářská kriminálka a podepsaný je pod ní vrchní komisař Pavel Nevtípil, který kauzu Čapího hnízda vyšetřuje.

Babiš se oženil se svou partnerkou Monikou. Svatbě na Čapím hnízdě přihlíželo na 200 hostů

Číst článek

„Mohu potvrdit, že policie zaslala do Poslanecké sněmovny žádost o vydání k trestnímu stíhání dvou poslanců v případu Čapí hnízdo. Jména těchto poslanců nekomentujeme, ani žádné bližší podrobnosti z žádosti,“ řekla Radiožurnálu mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

„Policie teď musí vyčkat na to, zda budou nebo nebudou vydáni. Prověřování případu Čapí hnízdo samozřejmě pokračuje dál,“ doplnila mluvčí.

„Pan předseda Poslanecké sněmovny postoupil mandátovému a imunitnímu výboru žádost policie o vydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. Výbor byl po dohodě vedení výboru svolán na příští pátek,“ řekl Radiožurnálu místopředseda mandátového a imunitního výboru Martin Plíšek z TOP 09.

Předběžný páteční termín Radiožurnálu potvrdila i předsedkyně výboru Miroslava Němcová z ODS. 

„Domlouváme termín našeho jednání, předběžně to vypadá na 18. srpna, kdy by se měl výbor sejít, určit zpravodaje, přerušit projednávání tohoto bodu, pozvat pány poslance Faltýnka a Babiše na pokračování a potom dát doporučení Poslanecké sněmovně tak, aby na schůzi, která 5. září začne, mohla sněmovna v té věci rozhodnout,“ řekla Němcová.

Zmínka i o Babišové

V žádosti o vydání je zmíněna také novopečená manželka šéfa ANO Andreje Babiše, Monika Babišová. Sněmovní mandátový a imunitní výbor se má žádostí zabývat 18. srpna, jak vyplývá z pozvánky na jednání.

Tisková konference ANO, Jaroslav Faltýnek (vlevo), Andrej Babiš. Archivní foto. | Foto: Martin Svozílek

Podle mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové zatím v případu nebyl nikdo obviněn.

Reakce politiků

Jaroslav Faltýnek pro Seznam Zprávy potvrdil, že o žádosti policie ví. „Vydání se nebudu bránit,“ uvedl. A potvrdil, že i podle informací, které sám má, má jít o kauzu Čapí hnízdo.

Faltýnek byl v rozhodné době, kdy se o milionech pro projekt rozhodovalo, členem představenstva Agrofertu.

„Já se s žádostí na sněmovnu musím seznámit, pak k tomu zaujmu stanovisko. Zatím je to čerstvá informace,“ řekl Radiožurnálu vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. Podobně reagoval i volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek s tím, že nemá dost informací.

Předseda ODS Petr Fiala vyzval Babiše a Faltýnka, aby se sami vzdali poslaneckého mandátu. Šéf  TOP 09 Miroslav Kalousek nepochybuje o tom, že minimálně ve dvou veřejně známých případech se oba do kolize s trestním zákoníkem dostali.

„My nevíme, co je v té zprávě napsáno. Záleží samozřejmě na tom, co je tam napsáno, záleží na jednání mandátového a imunitního výboru, který si sněmovna k tomuto účelu zřídila,“ řekl pro Radiožurnál.

'Věřím, že se to vysvětlí,' reaguje Vondráček z ANO na policejní žádost o vydání Babiše s Faltýnkem

Číst článek

„Já osobně, a zdůrazňuji, že je to můj soukromý názor, nepochybuji o tom, že v minimálně dvou veřejně známých případech majitel Agrofertu a jeho předseda představenstva se dostali do kolize s trestním zákoníkem. To je případ Čapího hnízda a případ korunových dluhopisů Agrofertu, doplnil předseda TOP09.

Pokud se žádost týká některého z těchto dvou případů, TOP 09 podpoří vydání babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání.

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše nemá Sněmovna na rozhodování moc času.

Místopředseda sněmovny za ANO a člen předsednictva hnutí Radek Vondráček se prý nestačí divit. „My obecně jako ANO jsme vždycky pro vydání. Druhá věc je, že je to opravdu zamlžené tím předvolebním bojem. Vztahuje se to k volbám. Já se v tom nedokážu zorientovat,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Vondráček.

Morální kodex ANO

V Morálním kodexu reprezentanta politického hnutí ANO 2011 dostupném na webových stránkách hnutí stojí, že „v případě přestupkového řízení či trestního stíhání proti své osobě, Reprezentant nebude využívat poslaneckou/senátorskou imunitu a požádá příslušný parlamentní výbor, aby neprodleně navrhl jeho vydání. Jedinou výjimku v tomto ohledu tvoří případné stíhání za politické projevy pronesené na půdě Parlamentu ČR.“

Ve článku X kodexu se dál uvádí: „Reprezentant, proti němuž je podána obžaloba pro úmyslný trestný čin nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti a ve spojení s výkonem veřejné funkce, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci ve Hnutí a na členství ve Hnutí.

„V této situaci je zbytečné spekulovat, že by rezignovali na vedení hnutí. Zatím máme málo informací,“ řekl serveru iROZHLAS.cz na dotaz na kodex hnutí ANO místopředseda sněmovny za ANO a člen předsednictva hnutí Radek Vondráček.

Marie Bastlová, Ondřej Golis, Filip Harzer, Jan Řápek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme