Policie zadržela 10 lidí kvůli výrobě falešných dokladů pro cizince, pět z nich je ve vazbě

Policie zadržela a obvinila skupinu deseti lidí kvůli výrobě falešných litevských dokladů. Jejich objednavateli byli zpravidla cizinci ze třetích zemí, kteří nesplňují podmínky pro udělení pobytu na území EU. Informoval o tom mluvčí policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie zadržela 10 lidí kvůli výrobě falešných dokladů pro cizince (ilustrační foto) | Foto: Celní správa

Hotové padělky byly z Litevské republiky dopravovány prostřednictvím kurýrů či přepravních služeb do České republiky, kde byly dále distribuovány koncovým uživatelům nebo dalším prostředníkům žijícím v České republice či v jiných státech EU.

Zadržená skupina se skládá z lidí pocházejících ze zemí bývalého Sovětského svazu. Detektivové ÚOOZ je ve spolupráci se Službou cizinecké policie a Útvarem rychlého nasazení zadrželi v Praze, Plzni, Opavě, České Lípě, Kralupech nad Vltavou a Lužci nad Vltavou.

Vyšetřovatel ÚOOZ pak obvinil 10 podezřelých ve věku od 28 do 46 let z padělání a pozměnění veřejné listiny a napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky. Pět obviněných ukrajinské státní příslušnosti, kteří se trestné činnosti měli dopustit jako členové organizované skupiny, bylo vzato do vazby.

V případě prokázání viny hrozí obviněným podle konkrétního podílu na trestné činnosti v horní hranici tresty odnětí svobody až na 10 let.

Policisté zadrželi také sedm osob cizí státní příslušnosti, které na území ČR pobývaly nelegálně. Ty se prokazovaly padělanými litevskými doklady, které měly být obstarány trestně stíhanou organizovanou skupinou.

„Převážná část veškerých padělaných dokladů putovala konkrétně směrem k občanům Ukrajiny, kteří se převážně na našem území pohybovali nelegálně,“ uvedl Hanták.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme