Policie zadržela a obvinila 15 lidí kvůli obchodování s drogami

Záměstnanci Národních protidrogových centrál z ČR a Slovenska dnes představili výsledky půlroční česko-slovenské policejní akce v oblasti drogové trestné činnosti. Ve dvou případech bylo z nelegálního obchodování s drogami obviněno 15 lidí. Obvinění z Bulharska, Slovenska i Česka jsou ve vazbě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drogy, pervitin, policie (ilustrační foto). | Foto: Policie ČR

V rámci akce, kterou policisté pojmenovali Rubella (výraz pro virus zarděnek), se koncem roku 2014 podařilo detektivům Národní protidrogové centrály, ve spolupráci s policejními orgány Bulharska a Slovenska, rozbít organizovanou skupinu osmi pachatelů, která do ČR dovážela a dále distribuovala tablety osahující pseudoefedrin hydrochlorid, jež byly určeny k výrobě pervitinu.

Většina zadržených jsou bulharští občané. Policie u nich zajistila celkem 50 kilogramů tablet. To by stačilo na výrobu 10 kilogramů pervitinu, který by obchodníkům vynesl zhruba 10 milionů korun, v zahraničí by pak cena byla několikanásobně vyšší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie zadržela a obvinila 15 lidí kvůli obchodování s drogami. Hostem ČRo byl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych

Tablety s pseudoefedrinem pořizovali Bulhaři v Turecku, kde je jejich nákupní cena oproti třeba Polsku 50procentní. Podle policie je převáželi v různých dutinách automobilů, většinou na discích kol.

„Bulhaři se zabývali velkoobjemovou organizací dovozu léků s obsahem pseudoefedrinu. Po balkánské trase členové organizované zločinecké skupiny formou kurýrních zásilek v baleních okolo množství 10 kilogramů dovezli léky buď do Polska a odtud do ČR, případně přímo do Česka,“ popsal ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Další část skupiny se podle něj podílela na zobchodování těchto léčiv přímým výrobcům jak velkoobchodním, tak maloobjemovým. Zadrženým hrozí 10 až 18 let vězení.

V rámci druhé operace, nazvané Siesta, která proběhla začátkem letošního roku, policisté obvinili sedm lidí. Jde o tři Čechy a čtyři Slováky. Policisté u nich zajistili kilo metamfetaminu a tři kilogramy marihuany.

Mezi zadrženými má být i učitel z Trmic, který je zároveň zastupitelem. Politické hnutí Společně pro Trmice už vydalo prohlášení, že věří v nevinu svého člověka.

Obvinění učitele a zastupitele Trmic z drogových deliktů šokovalo Ústí nad Labem

Číst článek

Drogy, pervitin, policie | Foto: Policie ČR

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme