Policie zadržela a obvinila chomutovského soudce Ivana Nováka

Soudce chomutovského okresního soudu Ivana Nováka zadržela protikorupční policie a obvinila ho ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku. Zadržen byl také jeden advokát. Nejspíš jde o Josefa Douchu, který byl dříve elitním policistou. Právě v jeho kanceláři dnes policisté provedli domovní prohlídku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah protikorupční policie (archivní foto)

Zásah protikorupční policie (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek

Případ se podle informací, které má Český rozhlas k dispozici, týká úplatného ovlivňování trestního řízení.

„Zadrželi dvě osoby, a to v souvislosti s ovlivňováním trestního řízení u Okresního soudu v Chomutově. Jedna ze zadržených osob je osoba soudce, který působí na tomto soudu na trestním úseku, druhá osoba je z řad advokátů,“ potvrdil lounský okresní státní zástupce Radim Dragoun, který případ dozoruje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauze zadržení chomutovského soudce Ivana Nováka se věnoval reportér Jan Bachorík

Podle informací České televize je zadrženým advokátem Josef Doucha. Mluvčí České advokátní komory pouze potvrdila, že u advokáta Douchy dělali kriminalisté domovní prohlídku.

Policie už obvinila chomutovského soudce Nováka ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku. Obvinila také advokáta, a to z podplácení a zneužití pravomoci. O případné vazbě pro oba muže by měl soud rozhodnout do pátečního rána.

„Je to věc závažná a je to samozřejmě problém. Na druhou stranu bych chtěl jenom podotknout, že stále jde o selhání osoby soudce, nejde o selhání systému. I z toho důvodu, že na celou věc upozornil předseda krajského soudu,“ zdůraznil viceprezident Soudcovské unie Tomáš Novosad.

Kontrola od krajského soudu

Dnešní zadržení prý s kauzou bývalého senátora Alexandra Nováka podle vyjádření Marcely Trejbalové z ústeckého krajského soudu přímo nesouvisí.

Přehrát

00:00 / 00:00

K případu zadrženého chomutovského soudce Ivana Nováka se vyjádřil i viceprezident Soudcovské unie Tomáš Novosad

Připustila ale, že krajský soud nechal prověřit, jakým způsobem se na chomutovském okresním soudu rozhodovalo o podmínečných propuštěních.

A po této kontrole padlo trestní oznámení. „To trestní oznámení se týkalo jiného případu,“ řekla ČRo Marcela Trejbalová.

„O téhle situaci víme i z toho důvodu, že v důsledku naší kontrolní a dohledové činnosti jsme prověřovali agendu podmínečného propuštění na Okresním soudě v Chomutově a na základě našich zjištění jsme pak podali trestní oznámení na neznámého pachatele,“ dodala Trejbalová.

Podle zákona o soudech a soudcích lze soudce pro činy spáchané při výkonu funkce nebo v souvislosti s jejím výkonem trestně stíhat nebo vzít do vazby jen se souhlasem prezidenta. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček sdělil, že prezident Miloš Zeman s trestním stíháním soudce Nováka souhlasil.
Pramen: ČTK

Dnes zadržený soudce Ivan Novák loni rozhodl o podmínečném propuštění bývalého starosty Chomutova a někdejšího senátora za ODS Alexandra Nováka.

Ten byl odsouzen za přijetí čtyřicetimilionového úplatku. Kvůli tomuto případu už kárný senát snížil plat chomutovskému okresnímu státnímu zástupci Ladislavu Kosánovi.

Podle verdiktu se nepostavil proti podmínečnému propuštění exsenátora a naopak sám navrhl Okresnímu soudu v Chomutově, aby přijal záruku motorkářského spolku.

Vyšetřovaní / obžalovaní soudci - kauzy - Jiří Berka, Ondřej Havlín, Ivan Novák aj. | Foto: Český rozhlas

ČRo, Jan Bachorík, mkp, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme