Policie zadržela a obvinila lobbistu Marka Dalíka kvůli nákupu transportérů Pandur

Policie zadržela lobbistu Marka Dalíka v souvislosti s kauzou nákupu transportérů Pandur II pro českou armádu a obvinila ho z podvodu. Radiožurnálu to potvrdila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Blízký přítel bývalého premiéra Mirka Topolánka je podle ní zatím jediným zadrženým v tomto případu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Marek Dalík (archivní foto)

Lobbista Marek Dalík (archivní foto) | Zdroj: ČTK

„S předchozím souhlasem státního zástupce policisté útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality zadrželi Marka Dalíka a obvinili ho z trestného činu podvodu ve stádiu pokusu,“ řekla Radiožurnálu Lenka Bradáčová.

Kauzou se zabýval mezinárodní tým složený ze státních zástupců a policistů z Rakouska i Česka. „Toto je vyústěním jejich práce. V minulém týdnu se v zahraničí odehrál další z klíčových výslechů, který nám naši verzi potvrdil, a proto policie neodkladně přistoupila k zahájení trestního stíhání,“ uvedla pražská vrchní státní zástupkyně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze nákupu pandurů a roli Marka Dalíka mluvila v Ozvěnách dne pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a novinář Janek Kroupa

Dalík je zatím obviněn jen z podvodu. „Nemáme informace o tom, že by tato osoba skutečně disponovala pravomocí tak, aby mohla předmětnou zakázku, o které se spekulovalo, ovlivnit,“ vysvětlila Bradáčová.

Sdílnější nebyl ani Dalíkův advokát Tomáš Sokol: „Potvrzuji, klient byl obviněn z pokusu trestného činu podvodu. To je všechno, co jsem schopen říci s ohledem na svoji povinnou mlčenlivost.“

Půl miliardy ve třech splátkách?

„Věc může souviset jen s jednou událostí – se dvěma schůzkami, které se odehrály mezi vedením společnosti Steyr, respektive General Dynamics, což je vlastník firmy Steyr, a zástupci české vlády vedenými tehdejším náměstkem Martinem Bartákem, který na schůzku přivedl Marka Dalíka,“ popisuje novinář Janek Kroupa, který se případu dlouhodobě věnuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k obvinění Marka Dalíka zjišťovali redaktoři Petr Medek a Martin Drtina

Dalík si podle svědectví rakouských manažerů údajně řekl o úplatek 18 milionů eur (podle tehdejšího kurzu zhruba 480 milionů korun) ve třech splátkách za to, že zařídí, aby zakázka dál pokračovala.

„Kvalifikace podvodu se velmi pravděpodobně odvíjí od toho, že státní zastupitelství vychází z předpokladu, že Dalík ve skutečnosti – podle jejich verze – nemohl ovlivnit výsledek toho, zda Rakušané smlouvu s Českou republikou znovu podepíšou, nebo ne,“ vysvětluje Kroupa.

„Vymyslel si svojí roli a pokusil se Rakušany podvést. Neboli kdyby ho dokonal, tak by peníze shrábnul a neudělal by nic,“ míní investigativní novinář MF Dnes a TV Nova.

Spekuluje se o tom, že klíčovým svědkem, který kriminalistům pomohl, může být manažer zbrojovky Steyr. Ten už dříve při výslechu vypověděl, že Dalík si měl říct o třikrát 6 milionů eur za zprostředkování obchodu.

Obrněný transportér Pandur | Foto: Zdeněk Trnka

Steyr tyto peníze měl vyplatit v případě, že bude chtít Česko v nákupu pandurů pokračovat.

Ačkoliv manažer vystupoval pod utajenou identitou, jeho jméno uniklo na veřejnost a musel se ze strachu z pomsty začít skrývat. Rakouský státní zástupce Erich Mayer ale na přímý dotaz Radiožurnálu nechtěl dnes být konkrétní.

„Existuje společný vyšetřovací tým, české a rakouské úřady si pravidelně vyměňují informace. Nemůžu ale potvrdit, zda některé informace z Rakouska vedly k zatčení pana Dalíka,“ řekl Mayer. Odmítl komentovat i to, jestli se bude v souvislosti s případem zatýkat i v Rakousku.

Vyváznout může jen s podmínkou

Policie Dalíka neobvinila z korupce, ale jen z podvodu ve fázi pokusu. U obou činů je ale maximální trestní sazba stejná – od 5 do 12 let.

U korupce je ale výše sazby závislá i na tom, o jak vysoký úplatek si daný člověk řekl. V případě podvodu se sazba odvíjí od skutečně způsobené škody a tu nebude jednoduché prokázat, tím spíš pokud Dalík čin spáchal ve stádiu pokusu.

Reálně tedy Dalíkovi může hrozit i jen dvouletý trest a v případě odsouzení pro něho celá korupční aféra může skončit pouze podmínkou.

Některé politiky Dalíkovo zadržení nepřekvapilo, jiní se podivují načasování

Číst článek

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších celkem za 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Vláda Mirka Topolánka (ODS) následující rok od zakázky jednostranně odstoupila kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele.

O půl roku později se ale s výrobcem pandurů – rakouskou firmou Steyr – dohodla na dodávce menšího množství obrněnců a snížení ceny. Česko nakonec koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu nákupu pandurů shrnuje redaktor Petr Sehnoutka

Na jaře 2010 chtěla policie podle tehdejšího policejního prezidenta Oldřicha Martinů poslat kauzu nákupu transportérů k ledu. Martinů prohlásil, že vyšetřování sice bude pokračovat, ale policisté nemají nic, na základě čeho by mohli aktéry obvinit.

V roce 2011 se objevily americké depeše zveřejněné serverem WikiLeaks, ve kterých se mimo jiné píše: „Začátkem roku 2008 nám zástupce Steyru sdělil, že náměstek ministra Barták zorganizoval příležitost pro Marka Dalíka s účelem získat značný úplatek od Steyru.“

Dalík sice přiznal, že se zúčastnil dvou neformálních schůzek s dodavateli pandurů, s nimiž se předem neznal, ale setkání podle něj proběhlo na jejich žádost. Obvinění, že si řekl o téměř půlmiliardový úplatek, ale už dříve odmítl. Mezi podezřelými v kauze nákupu pandurů je i bývalý ministr obrany za ODS Martin Barták.

Zástupce TI vítá posun v kauze Pandurů. A věří, že nezůstane u zadržení Dalíka

Číst článek

ČRo 1 - Radiožurnál, Veronika Sedláčková, Petr Sehnoutka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme