Policie zadržela Barboru Škrlovou

Norští policisté zadrželi podezřelou z kuřimské kauzy. Třiatřicetiletá Barbora Škrlová, která se u nás vydávala za dvanáctiletou Aničku, vystupovala v Norsku jako třináctiletý chlapec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klára Mauerová s Barborou Škrlovou (alias Aničkou) | Foto: Policie ČR

Policisté zadrželi v Norsku třiatřicetiletou Barboru Škrlovou, která se v kauze údajně týraných chlapců z Kuřimi vydávala před justicí i sociálními pracovníky za dvanáctiletou Aničku. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové se Škrlová byla v Norsku také pod změněnou identitou. Tentokrát se z ní stal třináctiletý Adam.

Změnu identity potvrdila Radiožurnálu i Petra Srnková z policejního prezídia. "V tuto chvíli mohu potvrdit, že Barbora Škrlová byla vypátrána norskou policií na základě mezinárodní policejní spolupráce," uvedla Srnková.

Škrlová údajně souhlasí se svým převozem do České republiky. O jejím vydání se podle mluvčího policejního prezídia Martina Vokuše jedná: "Poté, co se paní Škrlová vrátí na území České republiky, bude zadržena." Pak by měla být eskortována do Brna, kde soud rozhodne o jejím případném vzetí do vazby. Obviněna je z trestného činu poškozování cizích práv. Toho se měla dopustit vůči zaměstnancům Klokánku, když se vydávala za nezletilou dívku.

Policisté po ženě pátrali od loňského května, naposledy se v souvislosti s jejím pobytem mluvilo o Dánsku. V případu vystupuje pouze jako svědkyně. Bližší podrobnosti řekne ještě dnes Městské státní zastupitelství v Brně.

Škrlová figuruje ve známé kuřimské kauze jako takzvaná Anička. Přestože se několik týdnů po svém útěku z brněnského Klokánku sama přihlásila na naší ambasádě v Kodani a projevila určitou ochotu spolupracovat při objasňování případu, později byla opět nezvěstná.

Její informace jsou pro vyšetření případu velmi důležité. Podle dřívějšího vyjádření dozorující státní zástupkyně Zuzany Zámoravcové, státní zastupitelství požádalo o spolupráci justiční orgány Dánska, které provedly šetření na vytipovaných adresách.

Matka týraných chlapců, Klára Mauerová, se Škrlovou snažila zlegalizovat jako svou dceru. Loni v březnu u soudu uspěla a získala "Aničku" do péče. Podle informací MF DNES byla Škrlová mučena podobným způsobem jako Jakub a Ondřej.

Jana Zemanová, Ivan Holas, Pavel Prouza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme