Policie zadržela kvůli požáru dřevěného kostela dva podezřelé. Škoda je nevyčíslitelná

Policie zadržela v souvislosti s požárem historického kostela v Třinci-Gutech dva lidi české národnosti. Podezřívá je ze žhářství a možná i obecného ohrožení.

Třinec (Aktualizováno: 12:37 3. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár dřevěného kostela v Třinci (archivní foto) | Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

„Podle nás pravděpodobně spáchali trestný čin žhářství, to znamená zapálení dřevěného kostelíku. Mohu pouze říct, že to jsou osoby české národnosti, ale další informace poskytovat nemohu. Probíhají úkony v rámci trestního řízení,“ řekl Českému rozhlasu Ostrava policejní ředitel Tomáš Kužel.

Kužel potvrdil, že zadržené by mohli obvinit během čtvrtka.

Dřevěný kostel z 16. století shořel v noci na středu. Významná památka byla prakticky zničena. Škody půjdou podle předběžných odhadů do desítek milionů.

Dokumentace toho, co zbylo

Představitelé ostravsko-opavského biskupství po požáru dokumentují ohořelé zbytky. Zjišťují, jak na sebe navazovaly jednotlivé trámy.

To by mělo sloužit k vědecké rekonstrukci, o které se ještě bude rozhodovat, upřesnil mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda. Podle něj budou také vycházet z plánů z nedávné opravy kostela.

„V tuto chvíli musíme najít nějakou halu, kde budou moct uskladnit trosky, které zůstaly po původním kostele. Také kontaktujeme odborníka na dřevěné stavby, který by to s námi prohlédl a poradil co a jak,“ řekl Siuda Českému rozhlasu Ostrava

Podoba během rekonstrukce.

„Shořelo veškeré původní vnitřní vybavení včetně křížové cesty a dalších významných pamětihodností. Naštěstí nebyl nikdo zraněn a nyní budou zkoumat příčinu vzniku požáru policisté a hasiči,“ řekl ve středu pro Radiožurnál Petr Kůdela, mluvčí moravskoslezských hasičů.

Římskoskatolický filiální, tedy vedlejší kostel v Gutech, byl cennou památkou s mnohým původním vybavením a obrazy z 1. poloviny 16. století. V letech 2012 až 2014 byl kostel rekonstruován za několik milionů korun.

Guty, dřevěný kostel z 16. století. | Zdroj: Wikimedia Commons

Dominika Škrabalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme