Policie zadržela jednatele likérky Drak, po distributorovi vyhlásila pátrání

Zlínská policie pokročila v kauze jedovatého alkoholu. Ráno oznámila, že zadržela jednatele Likérky Drak Pavla Čanigu. Stalo se tak den poté, co byly ve zlínském skladu firmy Verdana nalezeny tisíce lahví s etiketou likérky a rozbory u části z nich prokázaly 50procentní množství metanolu. Čanigu kriminalisté vyslýchají. Po jednateli firmy Verdana Robertu Sedlaříkovi policie vyhlásila celostátní pátrání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Čaniga předvádí novou pojistku proti opětovnému naplnění | Foto: Roman Verner

„Kriminalisté včera ve večerních hodinách zadrželi 42letého muže z Bytřice pod Hostýnem a podezříváme ho z trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami. Obvinění však doposud nepadlo,“ potvrdila tisková mluvčí zlínské policie Jana Macalíková.

„Nikdo jiný v souvislosti s nálezem metylalkoholu ve skladu Verdana ve Zlíně-Rybníkách nebyl ani zadržen, ani obviněn,“ dodala. Po Robertu Sedlaříkovi z firmy Verdana policie vyhlásila celostátní pátrání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie zadržela jednatele likérky Drak, po distributorovi vyhlásila celostátní pátrání. Případ sleduje reportér Radiožurnálu Petr Sehnoutka

Jedovatý metanol inspektoři potvrdili zatím ve čtyřech lahvích nalezených ve zlínském skladu. Jde o lahve Tuzemáku a také Vodky jemné o objemu necelého půl litru, kterou vyrábí likérka Drak. Podle inspektorů byly opatřeny originálními etiketami.

Reportér Radiožurnálu Petr Sehnoutka připomněl, že jméno likérky Drak v metanolové aféře už figurovalo. Bylo to v souvislosti se šestilitrovými kanystry, ve kterých byl také Tuzemák.

„Našel se v nich jedovatý metanol, nicméně Pavel Čaniga se tehdy bránil, že nalepené etikety byly falešné, respektive byly staršího data a někdo je zneužil,“ dodal.

Výsledky nynějších rozborů Čanigu prý překvapily. Podle inspektorů by mohlo nalezené množství metanolu zabít tisíce lidí. Sklad policie nyní zajistila, aby se alkohol nedostal ke spotřebitelům.

„Do skladu Verdany nyní nepronikne ani myš. Celníci budovu neprodyšně uzavřeli a nikoho dovnitř nepouštějí. Vypadá to tak, že budovu vyskladňují a zajištěný alkohol převážejí do celního skladu. Řidiči tahačů říkají, že si vedle nich sedne celník a jen jim ukazuje cestu, kam mají s jedovatým alkoholem jet,“ popsala situaci ve zlínském skladu reportérka Radiožurnálu Andrea Kratinová.

Sklad podle ní nebyl nikde označen a lidé ani nevěděli, co uvnitř bylo. „Prý vždycky přijelo auto, celé zajelo dovnitř a pak zase odjelo a tak to tu chodilo přibližně rok,“ dodala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ze zlínského skladu s alkoholem se s aktuálními informacemi přihlásila reportérka Radiožurnálu Andrea Kratinová.

Přímo ve skladu byl Pavel Čaniga včera také zadržen. Nejdříve tam dorazil za asistence policie a poté ho kriminalisté požádali, aby podal k věci vysvětlení, což bez váhání učinil. Během dneška nebo nejpozději zítra se rozhodne, zda ho policie propustí. Čaniga krátce před zadržením Českému rozhlasu řekl, že chce, aby inspektoři odebrali více vzorků.

Ve skladu bylo celkem 56 tisíc litrů lihovin, 31 tisíc v lahvích a zbytek v kanystrech, policisté ale zatím nevědí, nakolik nález souvisí s již odhalenou distribuční sítí v aféře, kvůli které přišlo o život 28 lidí.

Česko si vytváří zásoby drahého léku na otravu metanolem

Číst článek

Nemocnice se bojí, že léčbu otrav metanolem budou doplácet ze svého

Číst článek

Andrea Kratinová, Petr Sehnoutka, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme