Policie zadržela muže z Jižní Ameriky, kvůli kterému v Praze zvýšila bezpečnostní opatření

Policie dopadla muže podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v pátek. Zahájila úkony trestního řízení v souvislosti se žhářským útokem v Praze 9, muž zatím obviněn nebyl. Vyplývá to z vyjádření policie na síti X a tiskové zprávy Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze.

Praha (Aktualizováno: 18:28 9. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pouta, spoutání, policie (ilustrační foto)

Víc informací policie sdělí po zasedání bezpečnostní rady státu, které bude v pondělí | Zdroj: Fotobanka Pixabay | ©

Případ souvisí s preventivními bezpečnostními opatřeními v Praze, která policisté zavedli kvůli možné hrozbě útoku na infrastrukturu. Podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) bezpečnostní opatření dál trvají, bezprostřední nebezpečí ale nehrozí. Zadržený muž je původem z Jižní Ameriky, hovoří španělsky.

Česká policie posílila bezpečnostní opatření v Praze. ‚Zvýšené riziko nehrozí,‘ tvrdí Rakušan

Číst článek

Policie v pátek varovala, že hledaný muž může být nebezpečný. „I díky pomoci veřejnosti se podařilo kriminalistům z odboru extremismu a terorismu muže podezřelého ze zvlášť závažného zločinu vypátrat a zadržet,“ uvedli policisté.

Státní zástupce Martin Bílý následně uvedl, že v současnosti byly zahájeny úkony trestního řízení v souvislosti se žhářským útokem. „Trestní stíhání zadržené osoby nebylo zahájeno. Více informací v současnosti s ohledem na neveřejnost přípravného řízení nelze poskytnout,“ sdělil Bílý. Později upřesnil, že se žhářský útok měl týkat Prahy 9.

Na případu policisté spolupracují s dalšími bezpečnostními složkami. V Praze v noci na neděli přijali zvýšená bezpečnostní opatření. „Více informací poskytneme veřejnosti po zasedání Bezpečnostní rady státu,“ dodala policie. Bezpečnostní rada státu zasedne v pondělí odpoledne, její jednání bylo dopředu plánované.

Rakušan poděkoval policii za dobrou práci a veřejnosti za pomoc. „Preventivně zvýšená bezpečnostní opatření v místech zvýšené koncentrace lidí dál trvají, bezprostřední nebezpečí nehrozí,“ řekl. „Je to v souvislosti s vyšetřovacími postupy, s tím, že se prověřují veškeré souvislosti, které se k dané osobě vážou. Právě proto říkáme, že nechceme nic podcenit, je to prevence. Není to nic, co by bezprostředně vyplývalo jako nebezpečí pro obyvatele České republiky, ale ten člověk jako takový je podezřelý a jeho výskyt na území České republiky rozhodně není nic pozitivního,“ doplnil Rakušan pro Radiožurnál. 

Mladý Polák údajně hodil na synagogu tři Molotovovy koktejly. Policie ho zadržela, hrozí mu deset let vězení

Číst článek

Podle serveru iDNES přešli všichni policisté v Praze až do odvolání do režimu „teror“. Mají se zaměřit obecně na obchodní centra, depa MHD nebo autobusová a vlaková nádraží a všímat si všech podezřelých lidí, kteří se v okolí pohybují.

V posledních týdnech se v souvislosti s nedávnými velkými požáry v zemích EU objevily spekulace, že za nimi může být Rusko. Polský premiér Donald Tusk 21. května řekl, že Rusové měli velmi pravděpodobně něco společného s nedávným požárem obchodního centra ve Varšavě.

Tusk už předtím informoval o zadržení devíti osob podezřelých ze zapojení do sabotáží, zejména žhářství, tito lidé měli podle něj zakládat požáry na pokyn ruských tajných služeb.

Koncem května psal zpravodajský server The Guardian o tom, že žhářství a sabotáže jsou potenciální novou zbraní ruské války. Vyšetřovatelé podle webu vyslovili domněnku o možném zapojení Ruska do žhářského útoku ve východním Londýně, do požáru v Polsku, do pokusu o sabotáž v německém Bavorsku nebo do antisemitských graffiti, které se objevily v Paříži.

Ačkoli neexistují důkazy, že by incidenty napříč kontinentem byly koordinované, bezpečnostní služby se domnívají, že by mohly být součástí systematické snahy Moskvy destabilizovat Západ, který podporuje Ukrajinu, napsal The Guardian.

bek, hof, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme