Policie zadržela organizovanou skupinu převaděčů

Policie v sobotu zadržela 17 osob podezřelých z převaděčství. Devět z nich obvinila ze zločinného spolčení a nedovoleného překročení státní hranice, dva hlavní organizátoři jsou ve vazbě. Ostatní podezřelé policie propustila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanky Kosinové převedla skupina minimálně 135 osob z Indie, Bangladéše a Srí Lanky přes Česko do jiných států Evropské unie.

Převaděči svým "klientům" obstarávali letenku do státu, ze kterých nebylo obtížné získat vízum s tranzitem přes území Česka. Šlo především o Rusko, Ukrajinu a Rumunsko.

Při vstupu do tranzitního prostoru na letišti v Praze-Ruzyni ihned migranti požádali o azyl a byli umístěni do přijímacího střediska. Po azylové proceduře byli ze střediska propuštěni s průkazem žadatele o azyl opravňujícím k dočasnému pobytu na území České republiky.

V případě, že azyl nezískali, kontaktovali převaděče a po zaplacení další částky je členové gangu rozváželi do zemí EU. Cestovali v zavazadlových prostorech osobních aut či kamiony. "Do kufrů osobních vozů dávali organizátoři speciální vany, do kterých se vešli dva migranti menšího vzrůstu. Mnohdy byli nuceni takto cestovat desítky hodin," dodala Kosinová.

Podle policie byli hlavními organizátory celé operace na našem území dva Indové napojení na mezinárodní převaděčskou síť. Pomáhala jim skupina Čechů a Slováků, kteří zajišťovali například ubytování a stravování běženců. V případě uznání viny hrozí podezřelým až deset let vězení.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme