Policie zadržela pachatele, kteří posprejovali metro a podniky nacistickými symboly. Hrozí jim až tři roky

Po bezmála pěti měsících vyšetřování policie zadržela a obvinila pachatele, kteří na konci dubna v Praze posprejovali několik obchodů podporujících iniciativu HateFree Culture a vestibul metra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto)

Policie ČR (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Pět mladíků ve věku 19 až 22 let v noci na 24. duben pokreslilo, posprejovalo a pomalovalo fasády podniků na Vinohradech, Žižkově, ve Vršovicích a vestibul metra na Karlově náměstí.

Texty a symboly, které pachatelé vytvořili, analyzovali policejní znalci. „Ti ve svých posudcích došli k závěru, že jejich obsahem je projev sympatií k jednoznačně existujícím neonacistickým hnutím, která se hlásí k odkazům třetí říše národa německého nebo nacistického Německa, kdy obsah nápisů jednoznačně směřuje k potlačování práv a svobod a nabádá k používání násilí proti určité skupině obyvatel,“ řekl policejní tiskový mluvčí Tomáš Hulan.

Vandalové v Praze poničili několik 'HateFree' podniků, policie to šetří

Číst článek

„Podle mě se jednalo spíše o nějakou snahu o zastrašení ze strany lidí, kteří se vůči nám nějak vymezují a jsou nějakým způsobem přívrženci radikálních řešení. Nicméně ten jejich akt nebyl v tomhle úspěšný, protože během prvního týdne potom posprejování se nám přihlásilo dalších asi sto nových míst, které se chtěly zapojit do té sítě,“ řekl vedoucí vládního projektu HateFree Culture Lukáš Houdek.

Vyšetřování případů trvalo tak dlouho, protože vyšetřovatelé měli málo důkazů k odhalení pachatelů a také se báli, aby jim vandalové neutekli. Proto podezřelé zatýkali postupně a pomalu. Prvního zatkli na konci srpna a posledního na konci minulého týdne.

Všichni jsou obviněni z trestných činů poškození cizí věci a projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jim hrozí až tři roky vězení.

Dva z nich policie také obvinila z dalšího útoku, který se odehrál na začátku července v Praze 6 na Břevnově. Během něj pachatelé rozbili výlohu a poškodili vnitřní vybavení provozovny. I tento útok byl podle policie motivován náboženskou nenávistí. Na průčelí obchodu byly totiž nápisy s náboženskou tématikou.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme