Policie zadržela padělatele zlatých cihel, zdařilá falza prodávali po celém Česku

Protikorupční policie odhalila padělatele zlatých cihliček. Tři muži a jedna žena ze Zlínska vyráběli falešné cihly z wolframu, který má podobnou hustotu jako zlato. Prodejem způsobili škodu za téměř 1,5 milionu korun. Podle policie na trhu mohou být další padělky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie zadržela padělatele zlatých cihel

Policie zadržela padělatele zlatých cihel | Foto: Iveta Záleská

Falešné zlaté cihličky byly v lesklé dřevěné kazetě, měly vyražené ochranné známky, sériová čísla a certifikáty o pravosti. Vnitřek zlatých cihel byl ale vyplněný wolframovými tyčinkami, říká mluvčí policie Jaroslav Ibehej.

„Hodnota zlata na padělku byla vyčíslena na zhruba 50 tisíc korun. Pravá cihlička o váze 250 gramů má hodnotu okolo čtvrt milionu korun,“ doplňuje Ibehej.

Padělatelé ale falešné zlaté cihličky nabízeli na českém trhu, třeba i v zastavárnách, za zhruba 170 až 200 tisíc.

Na trhu se podobné falzifikáty objevují často, jak potvrzuje investor do zlata Petr Kopáček. Především kvůli aktuální ceně:

„Z hlediska investorů je příznivá, je totiž dole. Nejhorší je nakupovat ve chvíli, kdy je vysoko. Cena zlata je v této době okolo tisíce korun za gram.“

Policie zatím odhalila sedm falešných zlatých cihel a žádá, aby se další poškození přihlásili. Padělatelům hrozí až 8 let vězení.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme