Policie zadržela pašeráky s heroinem za 36 milionů

Kriminalisté z Národní protidrogové centrály zadrželi v květnu v Praze dva muže, kteří do Česka pašovali heroin po takzvané "Balkánské cestě." V jejich vozidle nalezli osm kilogramů heroinu. Oba zadržení skončili ve vazbě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní auto | Foto: Jan Rosenauer

Policisté zadrželi muže v sobotu 21. května v pražských Kunraticích. Jejich zatčením vyvrcholila operace Národní protidrogové centrály s názvem Meprit, která trvala devět měsíců.

Drogu měli v automobilu poschovávanou na různých místech. Podle Pavla Hantáka z policejního prezidia dosahuje čistota osmi kilogramů zadrženého heroinu až 70 procent.

"Z tohoto množství je možné naředěním získat asi 45 kilogramů, tedy asi půl milionu dávek heroinu určeného pro pouliční prodej. Jeho hodnota by tam dosahovala nejméně 36 milionů korun," vysvětlil policista.

Muži ve věku čtyřiadvacet a jedenačtyřicet let pocházejí z Balkánu. Policisté je obvinili z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek. Z rozhodnutí obvodní soudu pro Prahu 2 skončili ve vazbě. Hrozí jim až patnáct let vězení.

Užívání heroinu v České republice již několik let stagnuje. Přesto policisté každý rok zatknou řadu lidí, kteří tuto drogu buď převážejí, nebo distribuují zákazníkům v Česku. Nejčastěji ji dovážejí z Asie. Průměrná cena heroinu v tuzemsku se podle policie pohybuje kolem 1050 korun za gram.

Loni byla rekordním "úlovkem" pětadvacetikilogramová zásilka z Turecka, kterou protidrogoví experti objevili v Teplicích. Nevídané množství heroinu se podařilo zadržet také v rámci operace Kanál v roce 1998. Ve spolupráci s britskými úřady čeští policisté zajistili 470 kilogramů heroinu, z toho 120 kilogramů v ČR.

Martin Hromádka, Ladislav Hruška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme