Policie zadržela v Praze někdejšího vůdce Ku Klux Klanu

Pražská policie zadržela někdejšího vůdce rasistického hnutí Ku Klux Klan Davida Dukea. Podezírá ho z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv. Duke přijel do Česka na pozvání neonacistů a měl zde mít několik přednášek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Duke | Foto: www.davidduke.com

Zadržení Dukea potvrdil České televizi mluvčí pražské policie Ján Mikulovský. "V 17:45 byl zadržen americký občan v ulici Lužického semináře před restaurací Černý orel po předchozím souhlasu státního zástupce," uvedl mluvčí s tím, že nyní policisté Američana vyslechnou.

Duke je podle Mikulovského podezřelý, že ve své knize Moje probuzení, kterou chtěl během návštěvy Česka propagovat, popíral či schvaloval holokaust a jiné nacistické zločiny. Za takovýto trestný čin hrozí podle českých zákonů až tři roky vězení.

Advokát Kolja Kubíček novinářům večer řekl, že policie Dukea obviní a navrhne jeho umístění do vazby kvůli hrozícímu útěku a pokračování v trestné činnosti. Podle Kubíčka však Duke holokaust nepopírá ani nepropaguje rasismus a zadržen byl prý patrně na politickou objednávku.

První ze tří přednášek Davida Dukea se podle internetových stránek věnovaných jeho návštěvě měla uskutečnit v pátek na půdě Univerzity Karlovy, která ji však nepovolila. V neděli pak měl Duke vystoupit v Brně. K příjezdu Američana se již dříve negativně vyslovili někteří politici. Nesouhlas vyjádřil ministr vnitra v demisi Ivan Langer i odstupující ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.

Odborníka na extremismus z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jana Charváta zákrok policie překvapil. "Takhle razantní zásah jsem neočekával, na druhou stranu je to pochopitelné, protože policie reaguje jednak na společenskou poptávku, ale jednak i na situaci, která nastala v poslední době, a domnívám se, že snaží vylepšit lehce pošramocenou reputaci," uvedl Charvát ve vysílání Radiožurnálu.

Česká média popisují kontroverzního amerického politika Davida Dukea, který vzbudil ještě před svým příjezdem v České republice velký rozruch, jako bývalého hlavního ideového vůdce Ku Klux Klanu a autora pokračování Mein Kampfu. Doma ve Spojených státech ale není tak prominentním extremistou, jak by se mohlo zdát. - více čtěte: David Duke - známý, ale ne až tak prominentní americký extremista

Návštěvě a zadržení Davida Duka jsme se věnovali v pořadu Stalo se dnes. Záznam si můžete poslechnout v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Martin Hromádka, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme