Policie zahájila trestní řízení kvůli zakázce pro ProMoPro

Spornou zakázku úřadu vlády z doby českého předsednictví Evropské unii začala řešit protikorupční policie. Firma ProMoPro získala zakázku za tlumočnické a servisní služby ve výši tři čtvrtě miliardy korun bez výběrového řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Radek John předal jmenovací dekret novému policejnímu prezidentovi Petru Lessymu. | Zdroj: ČTK

Policie prověřuje podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Organizaci předsednictví měl na starosti současný ministr obrany Alexandr Vondra. Trvá ale na tom, že smlouvu s firmou osobně nevyjednal, nepodepsal a nebyl s ní seznámen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radek John k vyšetřování kauzy Promopro.mp3

Trestní oznámení kvůli podezřelé zakázce podalo ministerstvo financí. Úřad vlády oznámil, že firmě zaplatil za překladatelské služby přes půl miliardy korun.

Případ vyvolal na politické scéně velký rozruch, opozice vyzvala Vondru k rezignaci. Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že případ zakázky pro firmu Promopro je vážnější než kauza exministra životního prostředí a místopředsedy ODS Pavla Drobila, který rezignoval kvůli údajné korupční aféře ve Státním fondu životního prostředí.

Ministr vnitra a šéf Věcí Veřejných Radek John věří, že celá kauza, ve které figuruje jméno ministra obrany a tehdejšího vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry, bude uzavřena co nejdřív.

„Trestní oznámení bylo dáno už dříve a je to důkaz, že policie pod vedením nového policejního prezidenta bude vyšetřovat všechny kauzy. Já jsem za ten důkaz šťastný a doufám, že se dočkáme výsledku,“ řekl John.

Jana Zemanová, Katarína Brezovská, Martina Spěváčková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme