Policie zaplatí operátorům za odposlechy stovky milionů

Policie musí od začátku května platit všem operátorům za odposlechy telefonních hovorů. Předepisuje jí to nový zákon o elektronických komunikacích. Odborníci odhadují, že ochránci zákona zaplatí za tyto služby operátorům stovky milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tlačítka telefonního přístroje

Tlačítka telefonního přístroje | Foto: Jan Rosenauer

V minulosti byly odposlechy plně ve finanční režii operátorů, nově převádí zákon o elektronických komunikacích veškeré výdaje na policii.

"Od prvního května za odposlechy platí stát, nebo tedy zadavatel odposlechů, nikoliv telekomunikační operátoři jak tomu bylo v minulosti," potvrdila Radiožurnálu mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná.

V Poslanecké sněmovně už navíc podle mluvčí leží i další návrh, aby podobně jako policie platily za odposlouchávání telefonátů i tajné služby.

Policie odhaduje, že stát vydá na odposlechy soukromým operátorům stovky miliónů korun. Protože policie s přijetím takového zákona loni nepočítala, není podle mluvčí policejního prezidia Blanky Kosinové zatím jasné, z které kapitoly státního rozpočtu budou tyto neočekávané náklady hrazeny.

"Vyhláška o výši plateb, kterou by měl vypracovat Český telekomunikační úřad, stále ještě není vypracována. Zatím nevíme, jaké budou sazby, navíc ani nevíme, zda na to vláda vyčlení nějaké prostředky, nebo to půjde z rozpočtu policie," uvedla Kosinová.

Podrobnosti se můžete dozvědět v našem dnešním dopoledním pořadu Pod kůži, který Radiožurnál vysílá krátce po půl jedenácté.

Martin Hromádka, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme