Celníci zasahují kvůli týrání zvířat na několika místech Česka. Případ bude mít velkou dohru, tvrdí

Od pondělního rána probíhají ve středních i severních Čechách a také v pražské tržnici Sapa policejní zásahy kvůli podezření z neoprávněného nakládání s chráněnými zvířaty. Informaci potvrdila mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová. Do konce týdne by měla proběhnout tisková konference, kde se oznámí podrobnosti o celé akci.

Praha (Aktualizováno: 19:27 16. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto)

Ilustrační foto. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Příjezdová cesta k zooparku Bašť ve středních Čechách je uzavřená, takže není vidět, co se na místě děje. Podle informací Radiožurnálu našla celní správa na místě mrtvá zvířata a miliony korun v hotovosti. Na případu spolupracuje také Státní veterinární zpráva, jak během dne potvrdil i její mluvčí Petr Vorlíček.

„Můžeme sdělit, že probíhá realizace trestního spisu a s tím související úkony trestního řízení pro důvodné podezření z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, což vlastně znamená porušení mezinárodní úmluvy CITES,“ řekla Prudičová.

Doplnila, že na akci se podílí vedle celníků a policie také Česká inspekce životního prostředí. „V současné době samozřejmě nemůžeme sdělit bližší informace, protože probíhá vyšetřování,“ upozornila.

Dva tygři a lev utekli z klece v Bioparku Štít. Veterinářům se je podařilo uspat

Číst článek

Účast inspekce u zásahu dosvědčila vedoucí jejího oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES Pavla Říhová. „Jsem ve středních Čechách, ale nemůžu potvrdit kde,“ řekla.

Parky Ludvíka Berouska

Starostka obce Bašť Iva Cucová následně uvedla, že zásah se skutečně koná v této obci. „Požádala jsem obecní policii, aby dojela na místo a zkusila zjistit bližší informace, ale okolí zooparku je uzavřeno a zasahují tam nějaké orgány, nevím ani kdo, protože ani obecní policie nezískala bližší informace,“ řekla.

Park, který provozuje Ludvík Berousek, byl podle ní bezproblémový. „Nezaznamenáváme žádné problémy ani na úrovni správy obce, ani co se týče nějakých stížností občanů. Soužití je bez problémů, o to víc mě zaráží, že by se něco mělo dít, ale nechci to ani nějak komentovat,“ dodala starostka.

Protest proti pytláctví: zoo ve Dvoře Králové spálila desítky kil nosorožčí rohoviny

Číst článek

Zásah provádí i českolipská policie. „Služba kriminální policie a vyšetřování v České Lípě spolupracuje s pracovníky celní správy na dokumentování aktivit, které svou povahou mohou naplňovat skutkovou podstatu trestného činu proti životnímu prostředí, a to konkrétně neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami,“ sdělila mluvčí tamních policistů Ivana Baláková. Podle ní zatím tamní policisté nikoho neobvinili.

Podle serveru Lidovky.cz, který na razii upozornil, mělo docházet ze zabíjení tygrů a následné připravě pokrmů z jejich kostí. V Asii jsou totiž tygří produkty vyhledávaným lékem tradiční čínské medicíny. Do nelegálního prodeje speciálně upravených pokrmů byli údajně zapojeni i zástupci vietnamské komunity.

V Doksech na Českolipsku funguje od roku 2015 zoopark jako pobočka soukromého chovatelského zařízení Ludvíka Berouska. Jsou tam i bílí lvi či tygři z vlastního chovu, černí panteři a levharti skvrnití. Zda policisté zasahovali právě v Doksech, Baláková nepotvrdila.

'Chov je náročný'

Česko zůstalo skanzenem týrání zvířat, kritizuje klecový chov slepic Buršík z Obránců zvířat

Číst článek

Inspekce podle mluvčí doufá v to, že případ bude mít velikou dohru. Do konce týdne se podle ní k věci uskuteční tisková konference. Do té doby ale inspekce také nemůže o případu podrobněji informovat.

Bývalá ředitelka královédvorské zoo Dana Holečková ale pochybuje o tom, že by se v Česku chovali tygři za účelem ilegálního zpeněžení pro použití v asijské medicíně či gastronomii. Připomněla, že chov tygrů není jednoduchý a také je finančně náročný, například jen maso pro tygra vyjde za rok na 100 tisíc korun.

Jakékoliv obchodování s deriváty z tygrů bez takzvaného povolení CITES je nelegální. „Deriváty jsou všechno kromě moči, krve a trusu,“ řekla Holečková, která nyní pracuje jako pedagog oboru chovu cizokrajných zvířat na střední škole v pražských Čakovicích.

ČTK, Kristýna Křupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme