Po zásahu policie v Teplicích zemřel muž. Podle pitvy smrt způsobilo předávkování

Při sobotním zásahu policie u potyčky v Teplicích zemřel mladý muž. Organizace Romea poukazuje na tvrdý zákrok policistů, kteří měli proti muži použít nepřiměřenou sílu. Podle mluvčího ústeckých policistů Daniela Vítka okolnosti případu prošetřují kriminalisté i pracovníci odboru vnitřní kontroly. Lékař konstatoval jako příčinu úmrtí předávkování drogami, což následně potvrdila i soudní pitva.

Teplice (Aktualizováno: 16:43 21. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Video ze zásahu policistů v Teplicích se objevilo i na sociálních sítích

Video ze zásahu policistů v Teplicích se objevilo i na sociálních sítích | Foto: Reprofoto Romea

Policie byla k incidentu přivolána v sobotu před 15. hodinou kvůli konfliktu dvou mužů, kteří zároveň poškozovali cizí auta. „Po příjezdu hlídky na místo našli policisté v ulici U Hřiště na zemi ležet muže bez trička, který měl zjevná zranění. Jakmile se k němu policisté přiblížili, začal být agresivní, napadl je a způsobil jim škrábance, jednoho kolegu pokousal,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí ústecké policie Daniel Vítek.

Video ze zákroku se následně objevilo i na sociálních sítích – na záběrech je vidět, jak policisté leží muži na nohou, ramenech a na krku. Po několika minutách ztratil muž vědomí, na místo tak dorazili i záchranáři. Ve videu jsou také slyšet lidé, kteří policisty varují, že muže udusí.

„Policisté museli proti agresivnímu muži použít donucovací prostředky a přivolali mu sanitku. Muž byl předán do péče záchranářů, v sanitce následně zkolaboval a i přes resuscitaci se nepodařilo obnovit jeho životní funkce,“ uvádí ústecká policie v tiskové zprávě s tím, že lékaři jako příčinu smrti uvedli předávkování drogami.

Na návykové látky poukazovala policie už po zásahu. „Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu, který pravděpodobně mohl být způsoben návykovou látkou, byla přivolána rychlá záchranná služba. V sanitě zkolaboval a následně zemřel. V tuto chvíli se zabýváme příčinou, proč muž zemřel,“ řekla v neděli Českému rozhlasu Sever policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Prošetřování zásahu

Organizace Romea přirovnává incident vzhledem k délce zásahu proti muži a následnému úmrtí k případu George Floyda. Ten zemřel loni v květnu ve americkém městě Minneapolis poté, co mu policista Derek Chauvin při zatýkání devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat.

Jestli byla během zásahu skutečně použita nepřiměřená síla či spáchán trestný čin ze strany policistů, nyní ústecká policie prošetřuje. „Další okolnosti celého případu nyní prověřují kriminalisté a pracovníci odboru vnitřní kontroly,“ dodal Vítek.

K objasnění příčiny úmrtí byla nařízena soudní pitva. Ta následně souvislost úmrtí s policejním zákrokem vyloučila. Příčinou smrti podle ní bylo předávkování drogami.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) incident sleduje, ale zatím neprošetřuje. Vyčká až na výsledky šetření odboru vnitřní kontroly, řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí Ivana Nguyenová. 

Anna Jadrná, Jana Vitásková, tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme