Zastavení lanovky v Dolní Moravě policií bylo podle soudu nezákonné. Chyběly pro to právní předpisy

Městský soud v Praze rozhodl, že policejní zásah 11. února v rekreačním areálu v Dolní Moravě na Orlickoústecku byl nezákonný. Policisté tehdy s odkazem na vládní opatření dali zastavit lanovku, která pěší turisty, běžkaře nebo zájemce o túry na sněžnicích či skialpech přepravovala k chatě Slaměnka, jež je východištěm běžeckých tratí.

Tento článek je více než rok starý.

Orlickoústecko/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedačková lanovka poslouží nejen lyžařům a snowboardistům, ale i turistům

(ilustrační fotografie) | Foto: Klára Stejskalová

Podle soudu byla krizová opatření vlády a mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví v článku, jímž byl zakázán „provoz lyžařských vleků a lanových drah s výjimkou využití lanových drah pro zajištění dopravní obslužnosti v rámci veřejných služeb a dále s výjimkou využití lyžařských vleků a lanových drah pro zajištění zásobování nebo chodu kritické infrastruktury nebo pro potřeby složek Integrovaného záchranného systému včetně horské služby“ nezákonná, a proto k nim v tomto rozsahu nebude přihlížet.

Ústavní soud zastavil řízení o senátorském návrhu na zrušení zákazu vleků a lanovek. Omezení už neplatí

Číst článek

„Z uvedeného je zřejmé, že od počátku zásahu Policie ČR a po celou dobu jeho trvání absentovaly jak právní předpis v podobě krizového opatření, tak opatření obecné povahy v podobě mimořádného opatření, které by v souladu se zákonem (ústavním zákonem) stanovily zákaz provozu lyžařských vleků a lanových drah,“ stojí v odůvodnění rozhodnutí soudu.

‚Šlo nám o princip‘

Společnost Sněžník v žalobě argumentovala tím, že uzavřela s obcí Dolní Morava smlouvu o zajištění dopravní obslužnosti jako veřejné služby lanovou dráhou a chtěla zajistit dopravní obslužnost turistického významu. Soud se tímto tvrzením nezabýval, protože když dospěl k závěru, že jednotlivá krizová a mimořádná opatření jsou nezákonná, byl by takový postup nadbytečný.

„Naše právnička se ještě musí s rozsudkem seznámit. Jsme rádi, že se potvrdilo, co jsme deklarovali, že jsme nedělali nic natruc. Šlo nám o princip, že nás zavřeli naprosto bezdůvodně a protiprávně,“ řekl obchodní manažer střediska Tomáš Drápal.

Na sjezdovkách v Dolní Moravě se minulou zimní sezonu lyžovalo minimálně. Bránila tomu protiepidemická opatření. Lanovka nemohla jezdit až do 9. května, a i když provizorně vyvážela lyžaře na kopec na laně rolba, společnost utrpěla značné ztráty.

Zda bude provozovatel požadovat po státu náhradu škody, zatím není rozhodnuto. „Minimálně nám soud dal morální satisfakci, že nás očerňovali a že se nechováme nezákonně. Rozhodnutí nám dalo za pravdu,“ komentoval Martin Palán z vedení společnosti Sněžník.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme