Policie zasahovala v pražském gymnáziu proti rozezleným otcům

V pražském Gymnáziu Na Pražačce zasahovala policie poté, co aktivisté z občanského sdružení K213 - na obranu práv otců z rozvedených rodin obsadili místní ředitelnu. Aktivisté protestovali proti tomu, že ředitel gymnázia údajně porušil pracovní kázeň, když předsedovi sdružení K213 Jiřímu Fialovi odmítal poskytovat informace o prospěchu jeho syna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učebna

Učebna | Foto: Tomáš Adamec

Úřednice magistrátu, která také dorazila na místo dnešního incidentu, připustila, že ředitel do jisté míry pochybil, ale odmítla postup členů K213. Ti už své různé kauzy řešili i u Evropského soudu a sami stanuli před soudem kvůli některým svým akcím.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vzájemném sporu spolu na Radiožurnálu mluvili Jiří Fiala, předseda občanského sdružení K213 a ředitel Gymnázia Na Pražačce Miloš Macek

„Dosáhli jsme zbavení funkce ředitele školy na základě článku 23 Listiny základních práv a svobod. Toto rozhodnutí jsme vydali, zdůvodnili a doručili, takže je to pro nás platné a vykonatelné,“ říká Jiří Fiala, předseda občanského sdružení K213.

Podle zástupců školy ale ředitele může odvolat pouze zřizovatel. „S tím souhlasíme, ovšem pouze za předpokladu, že zřizovatel funguje a plní svoje funkce. V tomto případě je zřizovatel neplnil po dobu šesti let a to přes několik urgencí. Pokud tedy zřizovatel není schopen zajistit zákonnost na škole, jedná se o mimořádný stav, kdy je možné článek 23 uplatnit,“ vysvětluje svůj postoj Fiala.

„V žádném případě nemohu akceptovat mé odvolání z funkce panem Fialou nebo Klubem 213. Z funkce mne může odvolat jen rada pražského magistrátu či její komise,“ reaguje ředitel Gymnázia Na Pražačce Miloš Macek, který se stále cítí být ředitelem.

Podle Jiřího Fialy ale Macek dlouhodobě diskriminoval rodiče, především jeho samotného, a neposkytoval informace, porušoval tedy školský zákon:

„Škola ke mně přistupovala úplně jinak, než k matce, ale i k jiným rodičům, jak jsem sám na vlastní oči několikrát na třídních schůzkách viděl. Ředitel mne natáčel na kameru a choval se podivným způsobem. Nedokázal to ale vysvětlit. Evidentně převzal nějaké pomluvy od matky a těch se nedokázal zbavit ani přes rozhodnutí Mezinárodního soudu, které říkalo, že dosavadní rozhodnutí českých soudů jsou špatná.“

Ředitel školy se ale nařčení brání: „Informace o výsledcích studia syna pana Fialy jsem mu dával do konce minulého školního roku. Tedy do té doby, než jeho syn dosáhl 18 let věku. A vzhledem k tomu, že na začátku letošního školního roku mi jeho syn předal písemné prohlášení o tom, že si nepřeje, abych jeho otci sděloval výsledky jeho studia, bral jsem to tak, že tyto informace sdělovat nemusím.“

Podle ředitele Macka je problém v zákonu, který se dá vykládat různě.

Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme