Policie zastavila stíhání zpravodajského důstojníka Lienera za zpronevěru

Policie musela částečně zastavit trestní stíhání někdejšího důstojníka vojenské zpravodajské služby Romana Lienera. Původně ho podezřívala ze zpronevěry služebního auta. Dál ale šetří podezření z podvodu, neuposlechnutí rozkazu a ohrožení utajovaných skutečností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté vcházejí na služebnu | Foto: Jan Rosenauer

Stíhání Romana Lienera pro zpronevěru služebního terénního vozu bylo od počátku více než podivné. Armáda si totiž auto převzala zhruba půl roku před tím, než policie někdejšího zpravodajského důstojníka, který pracoval pod krytím v Bělorusku, z tohoto trestného činu obvinila.

Obhajoba tvrdí, že obdobná důkazní situace je i u dalších trestných činů, kterých se měl Liener podle policie dopustit. Lienerův advokát Martin Hádek upozorňuje, že se vyšetřování neúměrně táhne. "Poslední procesní materiál, který jsme obdrželi, bylo usnesení městského státního zástupce v Praze, kterým zastavil trestní stíhání pro trestný čin zpronevěry týkající se osobního automobilu," řekl Hádek.

Státní zástupce Martin Omelka vysvětluje, že dosud neskončila analýza zašifrovaných dat zajištěných v počítačové podobě. Omelka míní, že by vyšetřování mohlo skončit v dohledné době. "Samozřejmě důkazy hodnotit budeme, budou vyslýcháni nějací svědci. Kdo přesně bude vyslýchán, to vám nesdělím, ale budou tam osoby i ze služby, kde sloužil," uvedl Omelka.

Druhého srpna je podle informací Radiožurnálu předvolán k výslechu vůbec poprvé po roce a půl vyšetřování ředitel Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. "Mám velký zájem na tom, aby se ukázalo kdo je kdo, a pokud se něco stalo, tak já věřím v justici, v dobrou práci policie, koneckonců advokáti by si to nenechali líbit, a ukáže se, jestli někdo lhal nebo nelhal, zpronevěřil nebo nezpronevěřil, provedl něco v rozporu se zákonem nebo neprovedl," řekl k případu Krejčík.

Podrobnosti o celém případu si můžete poslechnout v dnešním pořadu Pod kůži, který Radiožurnál vysílá krátce po půl jedenácté.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme