Policie zatkla funkcionáře a rozhodčího kvůli úplatkům

Prvoligovým fotbalem otřásá dosud největší korupční skandál. Policie dnes brzy ráno zatkla funkcionáře Synotu Staré Město a prvoligového rozhodčího, kteří podle ní ovlivnili ligový duel se Spartou. Synot hrál s pražským týmem naposledy 27. března a porazil ho 2:0. Funkcionář Synotu čelí obvinění z podplácení a rozhodčí z přijímání úplatku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úplatek

úplatek | Foto: Watchtower

Podle mluvčí policejního prezidia Blanky Kosinové detektivové Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality spolu s příslušníky zásahové jednotky z jižní Moravy zatkli oba muže dnes ve 3:00 u benzinové stanice na Vyškovsku.

"U sebe měli 175 tisíc, které měly posloužit jako ovlivnění výsledku fotbalového výsledku mezi Spartou a Synotem právě prostřednictvím prvoligového rozhodčího," potvrdila Radiožurnálu Kosinová. Muži budou podle ní stíháni na svobodě.

Vedení Synotu uplácení odmítá

Jména obviněných policie nesdělila. Podle výkonného ředitele Synotu Jiřího Zerzáně se jednalo o sportovního ředitele klubu Jaroslava Hastíka a o jednoho z dvojice pomezních rozhodčích tehdejšího zápasu Stanislava Hrušku či Ladislava Míku.

Podle zákulisních informací byl ve společnosti Hastíka přistižen Hruška. Hlavním rozhodčím utkání byl Luboš Helebrant. Synot v utkání 23. kola Gambrinus ligy 27. března porazil Spartu 2:0, ale rozhodčí se v něm očividných přehmatů nedopustili.

Zerzáň proto jakékoli obvinění svého spolupracovníka odmítá. "Není nikde žádný důkaz, navíc postrádá všechno logiku, čtyři týdny po zápase údajné ovlivňování rozhodčích. Prostě odmítáme to," zdůraznil někdejší reprezentační kouč házenkářek.

Odpoledne jednalo o situaci na mimořádném zasedání vedení klubu. Ředitel míní, že za vším stojí zákulisní tlaky. "Zvažujeme buď podání žaloby, nebo stížnosti na neznámého pachatele," dodal Zerzáň.

Pokud by se prokázalo, že u čerpací stanice šlo skutečně o podplácení, mohlo by to významně ovlivnit závěr ligy především v bojích o nejvyšší příčky. Sudí z inkriminovaného utkání mají totiž v neděli rozhodovat další zápasy; Helebrant duel Příbram - Žižkov, Hruška byl nominován na utkání Jablonec - Brno a Míka na zápas Sparta - Zlín.

Zástupci Českomoravského fotbalového svazu se zatím k možným následkům případu nechtěli vyjadřovat. Svazový předseda jen s odvoláním na Disciplinární řád naznačil možný postih pro Synot v případě, že v případě prokázání úplatků. "Mohlo znamenat zřejmě odečtení od tří do dvanácti bodů," řekl Obst.

Podezření z korupce hýbe fotbalem delší dobu

Mluvčí policejního prezidia Kosinová dodala, že na případech podplácení v prvoligovém fotbale pracuje policie již delší dobu. "Nelze vyloučit, že tato obvinění nebyla poslední," řekla ještě.

Naposledy podobná aféra postihla Viktorii Plzeň. Plzeňský deník napsal, že nejmenovaní hráči Viktorie bezprostředně po prohraném zápase s Baníkem Ostrava převzali v kavárně U Maxima tři čtvrtě milionu korun. Důkazy však dosud nikdo nepředložil a také policie oznámila, že žádné nemá.

Klub pak podezíral dva hráče, že zápas s Baníkem vypustili, protože proti svému vlastnímu týmu sázeli. Ani tato podezření se ale nakonec neprokázala. Z celé aféry tak zbyla jen žaloba, kterou podal Baník Ostrava na vydavatele Plzeňského deníku Vltava-Labe-Press.

Klub, který byl v článku spojován s uplácením plzeňských hráčů, žádá omluvu a odškodné ve výši 150 tisíc korun. Právní kroky proti deníku zvažuje i Viktoria Plzeň.

Korupční aféra postihla také nižší fotbalovou soutěž. Fotbalista Radek Váňa ve spolupráci s reportéry České televize usvědčil pomocí skryté kamery tři rozhodčí z braní úplatků a následného ovlivňování utkání třetí třídy.

Martin Hromádka, Ondřej Prokop, Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme