Policie zatkla náměstka ministra práce a šéfa IT resortu. Podezírá je z korupce

Policie zatkla prvního náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku a šéfa IT oddělení ministerstva Milana Hojera. Obvinila je z podplácení. Šlo o zakázku, která měla zvýšit motivaci zaměstnanců resortu a zatraktivnit státní správu jako zaměstnavatele. Oběma mužům hrozí až šest let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška | Zdroj: ČTK

„Kriminalisté našeho útvaru dnes ráno zadrželi a následně obvinili dvě osoby. Jedná se o vysoké představitele ministerstva práce a sociálních věcí. Tyto osoby byly následně obviněny z trestného činu podplácení ve stádiu spolupachatelství. Věc se týká jedné veřejné zakázky,“ potvrdil Radiožurnálu mluvčí protikorupčního útvaru policie Jaroslav Ibehej.

Že kriminalisté odvedli z resortu právě Šišku a Hojera, upřesnila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová. „Mohu potvrdit pouze informaci, že dnes v dopoledních hodinách opustili tito dva vysoce postavení úředníci úřad ministerstva, a to v doprovodu neuniformovaných policistů. Nemám informaci o tom, že by byly zadrženy nějaké materiály."

Zpráva o policejní akci podle ní zaskočila i samotného ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. O tom, že kriminalisté plánují oba úředníky zatknout, ani o tom, že k tomu došlo, prý nevěděl a jediné informace má z médií.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Odpoledního Radiožurnálu byl analytik Nadačního fondu proti korupci Martin Soukenka

Podle informací serveru Týden.cz úředníci požadovali úplatek u IT zakázky na systematizaci rezortu vypsané v minulém roce. Zakázku za 64 milionů korun získaly letos v lednu společnosti Hewlett-Packard a MSM informační systémy. První z nich odmítá u probíhajícího tendru cokoli komentovat. Ředitel druhé firmy Jindřich Milfait zatím neměl čas.

Právě jeho ale před časem Nadační fond proti korupci zmínil jako člověka, který má blízko k ministerstvu. S tehdejším poradcem náměstka Šišky Michalem Polou, který byl za zakázku na ministerstvu zodpovědný, totiž podniká v jiné firmě. „Poradce náměstka Šišky může mít faktickou účast, respektive nějaký zisk ze zakázky, která byla udělena společností MSM informační systémy,“ zmínil v Odpoledním Radiožurnálu analytik Nadačního fondu proti korupci Martin Soukenka.

Drábek: Postup policie v zatýkání na ministerstvu práce považuji za skandální

Číst článek

Na to, že v zakázce něco nesedí, už fond před časem upozorňoval. Jakou roli měla v celé věci firma Hewlett-Packard, neví. Cíle zakázky, jako je zkvalitnění lidských zdrojů, zvýšení dlouhodobé motivace zaměstnanců resortu a zvýšení atraktivity státní správy jako zaměstnavatele považuje fond za typickou formulaci, pod kterou lze skrýt cokoli.

Vladimír Šiška zodpovídal za kritizované projekty jako sKarty, za zpožděnou výplatu sociálních dávek a za několik neprůhledných zakázek. Kvůli zavádění nových informačních systémů pro výplaty dávek přes úřady práce v ceně dvou miliard čelil Šiška už dříve trestnímu oznámení.

Obvinění náměstka ministra je závažná věc, myslí si politici

Číst článek

Podal ho právě Nadační fond proti korupci s tím, že první náměstek, ministr Drábek a možní další neznámí pachatelé mohli porušit povinnosti při správě cizího majetku, zneužít informace a postavení v obchodním styku či přijmout úplatek. Ztrátu veřejných prostředků jen na provozu systému vyčíslil fond od miliardy výše. Policisté se již začali zabývat i tímto případem.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas považuje případ za velmi závažný, ještě dnes chce mluvit s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem z TOP 09. Opoziční ČSSD vyzvala Drábka k okamžité rezignaci. Pokud neodejde sám, měl by ho podle lídra sociální demokracie Bohuslava Sobotky Nečas neprodleně odvolat.

Věra Štechrová, Tereza Bartůňková, Petr Sehnoutka, pir, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme