Policie zatkla Spyru za miliony, které chtěl po majiteli Agrofertu

Policie obvinila polského lobbistu Jacka Spyru z podvodu. Majiteli Agrofertu Andreji Babišovi měl nabídnout, že ho za deset milionů zbaví problémů s vyšetřováním v Polsku kvůli privatizaci Unipetrolu. Krakovská prokuratura začala privatizaci s podezřením na úplatkářství vyšetřovat na popud vrcholného představitele polské společnosti PKN Orlen, která Unipetrol nakonec získala. Jacek Spyra je jednou z klíčových postav korupčního skandálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úplatek | Foto: Rádio Praha

Spyra před časem Babišovi oznámil, že se ho polské vyšetřovací orgány chystají dostat před soud za privatizaci Unipetrolu. Nabídl, že dokáže kriminalizace Babiše zabránit za deset milionů korun.

Detektivové protikorupční policie zatkli Spyru s prostředníkem včera na schůzce, kde mělo dojít k předání úplatku. Průběh schůzky policie nahrávala.

To, že ochránci zákona začali Spyru stíhat, potvrdila Českému rozhlasu mluvčí protikorupční policie Alena Vokráčková. "Včera ve večerních hodinách bylo zahájeno stíhání proti dvěma osobám, konkrétně pro pokus trestného činu podvodu ve formě spolupachatelství. V současné době probíhají úkony v rámci vyšetřování," uvedla mluvčí.

Spyru zatčení překvapilo, ale nebránil se. Nyní je v cele předběžného zadržení a policie čeká na rozhodnutí o uvalení vazby. Spyrovi hrozí až 12 let vězení. Případ otevřeli detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a informace předali svým kolegům z protikorupční policie. Následně podal trestní oznámení majitel Agrofertu Andrej Babiš.

Sám Babiš se k případu nechce vyjadřovat. Mediální zástupce Agrofertu Miloš Růžička popisuje kroky Jacka Spyry takto: "Spyra opakovaně požadoval po společnosti Agrofert částku deset milionů korun za to, že zařídí jak zastavení vydání eurozatykače, tak zastavení vyšetřování krakovské prokuratury v Čechách, a také ukončení vyšetřování celé kauzy Unipetrol ze strany polských vyšetřovacích orgánů."

Jacek Spyra byl jedním z aktérů kauzy "pět na stole v českých". Někdejší šéf kabinetu českého premiéra Zdeněk Doležel si na tajných schůzkách se Spyrou řekl o úplatek pěti miliónů korun. Podle policie za to, že se o petrochemický holding Unipetrol bude moci ucházet společnost Seta, pro kterou Spyra jako lobbyista pracoval.

Schůzky natočila skrytou kamerou televize Nova a tajné rozhovory obou aktérů odvysílala. Policie poté Doležela obvinila z pokusu o podvod a v dohledné době ho čeká soudní líčení. Spyra v něm bude figurovat jako korunní svědek. Podle mluvčího Agrofertu měl případ poškodit zájmy společnosti. Vyšetřování údajné korupční aféry ale dosud neskončilo.

Spyra se do křížku s českými zákony už jednou dostal. Společně s německým společníkem a Čechem Oldřichem Vicherkem, otcem své tehdejší přítelkyně a matky Spyrova dítěte, byl v květnu roku 2003 obviněn z pokusů o podvody na Komerční bance za zhruba 240 miliónů korun. Spyrův německý společník Hartmut Rupp údajně padělal garanci na šeky Komerční banky. Policie ale Spyrovo stíhání v České republice předloni přerušila a případ předala do Německa.

Martin Hromádka, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme