Slovenská policie zadržela hledaného dezinformátora Pavla Zítka, pátrání po něm trvalo dva měsíce

Slovenská policie v pondělí zadržela českého občana, na kterého soud ve vlasti vydal evropský zatýkací rozkaz. Informovalo o tom slovenské policejní prezidium, které uvedlo pouze iniciály zadrženého, a to P. Z. Podle serveru Seznam Zprávy je dotyčným Pavel Zítko, který čelí v Česku obžalobě z trestného činu šíření poplašné zprávy a česká policie po něm v dubnu vyhlásila pátrání.

Aktualizováno Bratislava (Aktualizováno: 16:41 24. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Zítko na tiskové konferenci

Pavel Zítko na tiksové konferenci (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na síti X česká policie uvedla, že dostala ze Slovenska informaci o zadržení 58letého muže, pátrání ale podle ní bude odvoláno až po jeho předání českým úřadům.

Vyrazili dveře a napadli justiční stráž. Policie podala obžalobu kvůli incidentu na soudu s Peterkovou

Číst článek

Okresní soud v Chomutově minulou středu odvolal jednání s 58letým Zítkem, které se mělo konat minulý týden. Podobně soud postupoval už v květnu. V případu se uskutečnilo pouze jedno jednání, a to 19. dubna. Zítko tehdy k soudu nedorazil. Soudkyně uvedla, že odmítl převzít předvolání k soudu. Budovu chomutovského soudu kvůli Zítkovi a jeho příznivcům hlídali policisté.

„Od slovenských kolegů jsme obdrželi informaci o zadržení osmapadesátiletého hledaného muže, po kterém bylo vyhlášeno pátrání na základě podkladů Okresního soudu v Chomutově,“ uvedla na síti X Policie ČR. Dodala, že více informací v tuto chvíli neposkytne a pátrání po hledaném odvolá, až bude definitivně potvrzena jeho totožnost a bude předán „do rukou českých úřadů“.

Zítko podle obžaloby v roce 2021 v době pandemie koronaviru na sociální síti zveřejnil videa, ve kterých například mluvil o podle něj negativních zdravotních důsledcích očkování proti covidu-19.

Česká policie Zítka zadržela už loni v říjnu, a to kvůli podezření ze zpronevěry. Krátce po zadržení byl propuštěn. Policie jej ještě týž měsíc spolu s dalšími sedmi lidmi obvinila z výtržnictví kvůli incidentu na pražském městském soudu z konce května 2023, kde podporovatelé bývalé novinářky Jany Peterkové souzené kvůli šíření poplašné zprávy vysadili dveře do jednací síně.

Skandování i snaha kandidovat na prezidenta

Zítko na sebe v minulosti upozornil například u Obvodního soudu pro Prahu 8, kdy hlasitými projevy a skandováním spolu s dalšími lidmi vyjadřoval podporu Patriku Tušlovi obžalovanému z pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a Tomáši Čermákovi se Zdeňkem Masárem, kteří čelí stíhání kvůli výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra.

Zítko také chtěl loni kandidovat na prezidenta, nepředložil však dostatečný počet občanských podpisů, proto jej ministerstvo vnitra do voleb nepustilo. Podle médií letos zveřejnil dopis, který údajně předal ruskému velvyslanectví v Praze. Žádal v něm Rusy o pomoc „při právní obnově Československa“.

Napadli justiční stráž a vysadili dveře. Policie obvinila osm lidí kvůli incidentu na soudu s Peterkovou

Číst článek

Průběh řízení o vydání zadržené osoby ze Slovenska do jiné členské země EU na základě evropského zatýkacího rozkazu závisí na tom, zda hledaný s takovým krokem souhlasí a zda jsou splněné náležitosti ohledně zatykače. Pokud zadržený dá souhlas ke svému vydání, příslušnou administrativní proceduru završí žalobce, jinak o vydání rozhodně soud. Zadrženého lze rovněž umístit do vazby.

Podporovatel Tomáše Čermáka

V zahraničí zadrželi policisté loni také Tomáše Čermáka, jemuž Zítko vyjadřoval podporu. Čermák byl hledaný policií, protože nenastoupil do vězení k 5,5letému trestu vězení za podporu a propagaci terorismu. Policie po něm pátrala od konce loňského srpna. V listopadu ho zadrželi polští policisté a počátkem prosince předali do Česka.

Čermák mimo jiné vyzýval k aktivnímu odporu proti přijetí pandemické novely, k převzetí moci, k vypálení Senátu i k vymanění České republiky ze struktur EU a NATO. V rámci antisystémového hnutí byl prezentován jako hrdina a mučedník a byla na něj organizována finanční sbírka, uvedlo ministerstvo vnitra. V prosinci Čermákovo dovolání odmítl Nejvyšší soud, Čermák poté podal ústavní stížnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme